https://www.traditionrolex.com/20

https://www.traditionrolex.com/20

Jana Grohmanová Jana Grohmanová
hodnocení článku:
0 %


Duševní a emoční hygiena

23. 9. 2019

Studio Daja

Duševní a emoční hygiena

Většinou každého z nás v dětství naučili, jak je důležitá naše osobní hygiena. Před jídlem a po toaletě je třeba si umýt ruce, čistit zuby ráno a i večer. Jsme naučení se ráno umýt, ženy hezky nalíčit, učesat, upravit, abychom přeci nějak vypadali. Večer je samozřejmostí se odlíčit a osprchovat ze sebe pot a špínu. Vzorně pečujeme o své tělo. Ale jak pečujeme o svou duši?

Jak vnímáme svoje myšlenky, emoce pocity? Troufnu si říci, že moc ne. On nás to totiž nikdo nikdy neučil. A tak se stává, že jdeme večer spát a máme hlavu plnou negativních myšlenek. Někteří si dokonce musí vzít prášky na spaní, aby na ně zapomněli a vůbec se vyspali. Nejen, že se vám v hlavě honí negativní myšlenky, ale v návaznosti na ně, prožíváme své negativní emoce. Ráno můžeme vstávat s pocity strachu, třeba z nadcházejícího jednání. Odcházíme do práce se vztekem, protože nás naštval ráno manžel. A co negativních emocí na sebe nabereme během celého dne? Porouchalo se auto a přišli jste do práce pozdě. Šéf vás na poradě neustále kritizoval. Na třídní schůzce jste se dozvěděli, že vaše dítě propadává. Máte jít na večírek a zjistíte, že se nemůžete vejít do šatů a zase máte nějaké to kilo navíc. Do toho vám volá tchýně, že přijede v neděli na návštěvu a pokazí vám vaše plány.

Ještě bychom si toho mohli vymyslet hodně. Jak zvládáte svoje emoce? Strach, zloba, lítost, bezmoc, křivda, pocit viny apod. Jdete chodit spát „emočně a myšlenkově umazaní“? Většinou mi dáte za pravdu, že ano. Nás přeci nikdo nikdy neučil, jak očistit negativní myšlenky a emoce. Pak se ale nemůžeme divit, že jsme nemocní, bereme léky na úzkost, deprese. Trpíme emočním přejídáním, pijeme nadměrně alkohol, kouříme apod. Proč? Přece bychom nemuseli vnímat a řešit svoje emoce. Možná, že už přišel čas začít se věnovat své duševní a emoční hygieně nemyslíte?

www.studiodaja.cz


 


 


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím

https://www.traditionrolex.com/20