Vladimír Mazal Vladimír Mazal
hodnocení článku:
100 %


Nejčastěji kladené dotazy z pohledu ájurvédy – potraviny v ájurvédě

17. 11. 2015

Ájurvéda, jakožto ucelený systém pohledu na vše živé, tedy nejen na život lidský a zkoumající principy rovnováhy a harmonie v přírodě a tedy i naší, dle vlastností 5 prvků, jež jsou základem všeho živého a tedy i všech dějů na naší planetě, nachází odpovědi na všechny otázky našeho bytí. Což nám má pomáhat žít život bez konfliktů těla i duše, tedy život v harmonii a v důsledku toho i bez nemocí. Proto zde můžeme nalézt i odpovědi na otázky, na které jsou dost často rozporuplné odpovědi v různých médiích.

Nejčastěji kladené dotazy z pohledu ájurvédy – potraviny v ájurvédě

Jak na nás působí potraviny dle ájurvédy?

Voda – kohoutková ano, ale odstátá nebo uchovávaná několik hodin  v měděné konvici. Okamžitá konzumace kohoutkové vody může způsobit  příjem chloru do našeho trávicího ústrojí a narušit střevní mikrofloru.

Káva - vysušuje, prohřívá, rychlý náběh povzbuzujících účinků, zakyseluje,( působí toxicky na oblast nadledvinek) s vlastností do ájurvédské doši PIT, snižuje ženskou energii, nedoporučuje se proto během menstruace.
Konzumace zásadně bez mléka, se sklenkou vody a  případně špetkou kardamonu. Proto kafa může kávu odpoledne, váta a pita jen dopoledne nebo kolem oběda nebo raději vůbec ne..V ájurvédě obecně platí, že co je dobré pro jednu konstituci, nemusí být dobré pro druhou.(Mléko je ochlazující a příliš protikladné kávě, takže tato kombinace pak uvádí náš organismus ve zmatek, tedy disharmonii.) 

Čokoláda - (bereme v úvahu jen kvalitní hořkou čokoládu s třtinovým cukrem)
vyživuje, uzemňuje, zklidňuje, je těžká, s vlastností do ájurvédské doši KAFA, zvyšuje ženskou energii.

Čaj - podobně jako čokoláda, káva, alkohol se bere jako extrémní stimulant, jako droga (ájurvéda je proto principielně nedoporučuje).Všechny tyto stimulanty mohou způsobit disharmonii konstituce, tedy nerovnovážný stav našeho organismu.
Čaj je převážně prohřívající, zakyselující, má pomalejší náběh ve svých povzbuzujících účincích než káva, zejména čaj černý, který navíc dráždí žaludeční i střevní sliznici, (jiné vlastnosti vesměs pozitivní, podporující trávení a prokrvení a celkové posílení organismu má tzv.bílý, másala čaj, což je směs koření mléka a černého čaje a cukru).

Na rozdíl od černého čaje, zelené čaje obsahují mnoho užitečných minerálních látek, antioxidantů a též vitamín C, jsou vhodnou prevencí proti rakovině, mohou mírně snižovat krevní tlak.Většina japonských čajů nezakyseluje. Pozor na rozdíl od černých čajů se pijí zásadně bez cukru a vždy jen teplé.

Čaje bylinné se pijí převážně dle doporučení teplé a nepijí se po jídle a také se neužívají dlouhodobě.
Mezi vyjímky patří ájurvédský čaj TULSÍ, což jest indická bazalka, který se může pít jak teplý tak studený i s jídlem i v malém množství po jídle i dlouhodobě. Na trávení během jídla i po jídle je vhodný v malém množství též čínský čaj PU-ER díky bakterii, prospěšné pro náš trávicí systém, která vzniká během specielního způsobu fermentace tohoto čaje, při jeho zpracování.

Pivo - je těžké, výživné, zvyšuje ženskou energii, není proto vhodné jeho pití večer. Původně se pivo pilo čerstvě vařené, tedy teplé. Studené pivo a vůbec studené nápoje neodpovídá pravidlům harmonické stravy dle ájurvédy. Navíc mnoho druhů piv může zvyšovat kyselost v těle. Pokud se již pivo konzumuje, mělo by to být v malém množství během jídla a né po jídle.

Alkohol - víno bylinné, dle zdravotního stavu v malém množství dle doporučení .Kvalitní šumivá vína v přiměřeném množství, díky obsahu kyslíku, mohou pozitivně ovlivňovat srdeční činnost. Tvrdý čistý alkohol jen
v určitých situacích, přiměřeně ke zdravotnímu stavu a v malém množství se toleruje, podporuje trávicí enzymy, má prohřívající a desinfikující účinky zejména u starších osob.

O pití obecně platí:
– nic studeného, nic instantního, nic s bílým rafinovaným cukrem, nic s umělými sladidly
– nepít hned po jídle
– pít mezi jídlem a to spíše více dopoledne než odpoledne
– v případě průběhu jídla jen po malých doušcích čistou vodu nebo čaj tulsi
– výjimkou pití po jídle je v malém množství čaj pu-er podporující trávení a spalování tuků a ájurvédský čaj triphala

Nejjednodušší detoxikací a podporou trávicích enzymů je pití 10 minut převařené vody, teplé a na lačno během celého dne.

Houby - jsou těžké, uzemňující, zvyšují ženskou energii, není vhodná jejich konzumace večer.Na druhou stranu ale houby odebírají z těla toxiny.
Něco jiného jsou mediciální houby, jejich použitím se zabývá hlavně čínská medicína, v ájurvédě až na malé výjimky se nepoužívají.

Maso - ájurvéda maso nevylučuje, je třeba však přihlížet ke konstituci dle ájurvédského tridoš systému a dle momentálního zdravotního stavu. Obecně, dle ájurvédy, maso prohřívá, je hůř stravitelné, zvedá agresivitu, zatemňuje mysl (čímž se myslí snižování kreativity a intuitivního myšlení). Dnes se již ví, že bílkoviny obsažené v mase jsou nahraditelné v dobře připravené vegetariánské stravě, za použití vhodných koření a jejich směsí. Pokud maso, tak zejména z rychlé zvěře, což je divočina, z domácí zvěře například králík i krůta. Králičí maso má ochlazující účinky. Při výživové dietě se doporučuje slepičí vývar.Mletý koriandr odebere z masa tuky.
Pokud konzumujeme maso, je třeba dbát na vhodnou přílohu.Nejlépe vařit, dusit , teplotně zpracovávat  maso zároveň se zeleninou. Na takové kombinace často narazíte při cestách po orientu..Svíčková je přijatelná kombinace, protože se zde zpracovává maso teplotně s kořenovou zeleninou.

Rybí maso - naše rychlé ryby, např. pstruh, štika, z mořských ryb pouze malé, rychlé ryby .

Při názoru na konzumaci masa může hrát roli i duchovní aspekt o zabíjení živých tvorů. Na druhou stranu i rostliny jsou živí tvorové a překvapivě toho mají s lidským organismem mnoho společného. V přírodě platí přirozené zákony o potravinovém řetězci, kde člověk je na jeho vrcholu a neměl by svými přehnanými potřebami zbytečně narušovat jeho rovnováhu.

Mléko kravské - samotné mléko ájurvéda moc nedoporučuje, zahleňuje, je těžké, ochlazující. Naše enzymy jsou jiné než enzymy telátka, proto je pro nás těžce stravitelné.  [Textové pole:] Pokud se používá mléko tak plnotučné, ideální by bylo nehomogenizované, v různých úpravách s kořením a s bylinami, i jako součást některých nápojů. Pak je pro náš organismus prospěšné. V ájurvédském jídelníčku vzhledem k výše uvedeným vlastnostem mléka , jsou veškeré kaše na bázi vody.
Jiné vlastnosti má kozí mléko, je prohřívající, lehce pro nás stravitelné.
K nastartování dne snídaní, je mimo jiné nutný teplý nápoj , nejlépe na bázi mléka( zavařený čaj s mlékem nebo masala čaj
naši předkové pili meltu s mlékem , ve staré Anglii se vždy k snídani podával čaj s mlékem a totéž v Rusku.).
Samostatné mléčné výrobky pokud jsou bez škrobů, barviv a konzervantů a jsou čerstvé, lze doporučit zejména u dětí.

Ovoce - dle ročních období a z místních ověřených zdrojů.doporučuje se spíše dopoledne, pro svoji výživnost a sladkost. Pokud je to ovoce tropické, pak dopoledních hodinách a v malém množství, né v zimě, vzhledem k našim trávicím enzymům. Pozor, ovoce konzumovat zásadně na lačno a samotné, nekombinovat s jinýma potravinami a vzhledem k obsahu cukrů a tím i energetické hodnotě pouze dopoledne, odpoledne zeleninu.zelenina by měla být různorodá né stále ta samá. Ájurvéda doporučuje malé množství sladkého ovocného salátu jako předkrm před hlavním jídlem.

Mořské řasy - opět podobně jako u mléka, naše enzymy nejsou pro tuto stravu obyvatel, žijících v zcela jiných oblastech uzpůsobeny. Proto jsou v našich podmínkách vhodné jen kombinace těchto mořských řas se sladkovodními v doporučených úpravách.
Zeleninu u většiny druhů je třeba konzumovat teplotně upravenou a s přidáním tuku, neb dle ájurvédy je zelenina suchá. Špenát má vynikající vlastnosti i chuťově , čím se déle vaří na másle a pak se dále zpracuje s čongem. Zelenina by se měla druhově střídat a konzumovat odpoledne, kdy je již třeba menší příděl energie než dopoledne. V ájurvédě se používá často i k léčebným účelům nať , z různých druhů kořenové zeleniny.

Vajíčka - zvyšují ženskou energii, zvláště žloutek je prohřívající,bílek zase obsahuje velké množství proteinů.Z hlediska ájurvédy je to vlastnost kafy, dodávající sílu a též sexualitu,( zejména vajíčka křepelčí), ne více než jednou týdně, běžně ve stravě dle ájurvédy se nepoužívají.

Z výše uvedeného vyplývá, jak náš organismus mohou uvést do zmatku nevhodné kombinace potravin.
Důsledkem jsou pak poruchy metabolismu, záněty, kvasné procesy nejen ve střevech.

Uvádím několik ilustračních příkladů.
Mléčné produkty s ovocem, sýr s masem a vejci, vejce s houbami, maso s bramborem, ještě hůře s bramborovou kaší.
Brokolice se smetanou likviduje přísun železa do organismu, podobně tmavý chléb má hodně železa ale se sýrem to železo se do organismu nedostane.
Problémem je sehnat na našem trhu kvalitní chléb. Ještě horší je to s tmavým chlebem a prakticky nedostupný je již pro nás  skutečný celozrnný chléb.
Bramborová kaše - je těžce stravitelná díky nevhodné kombinaci brambor,  které jsou těžké a mléka, které je též těžké. Všechny škrobové látky jsou též těžké. Brambory s vejci, která jsou též těžké, ještě zvyšují těžkost  a tedy způsobují horší stravitelnost..
Když brambory tak ideální kombinace s ghí a v kombinaci s kurkumou a dosolit černou solí. Samotné vařené brambory mají podobný glykemický index jako cukr.
Studené, ještě zvyšuje vlastnost těžkosti a špatné stravitelnosti, tím i snižuje imunitu, protože náš organismus si musí takto studenou stravu ohřát na tepotu tělních tekutin.
Né horké a studené dohromady, což platí jak u nápojů tak u vlastností složek stravy. Např mléko je ochlazující a tedy v kombinaci s potravinami oteplujícími není vhodné, proto např. né káva s mlékem.

Mysli tyčinky - jejich složení není dobré pro náš trávicí systém( něco jiného jsou ovesné tyčinky s ovocem) a mnohé další
Obecně špatná kombinace  cukry s bílkovinami a škroby,( příkladem může být ovocný koláč )

Vyhýbat se jídlům jen jedné chuti, např. jen  kyselé, jen slané atd.
 

Nejíst denně to samé
Na začátku hlavního jídla něco trochu sladkého , nikoliv až po jídle. I naše zámecká šlechta kdysi začínala hlavní jídlo sladkou kaší  a končila kaší do hořka. Věděla že takto je to vhodná skladběa pro správný trávicí proces.

Vyhýbat se jídlům nebo potravinovým doplňkům  malého fyzického objemu ale velké výživové hodnoty např čokoláda né tak pro cukr ale pro kakaové máslo.
 

Tropické ovoce se v našich podmínkách,  hlavně v zimním období nedoporučuje , pokud jej konzumujeme , tak v dopoledních hodinách, v minimálním množství.

Oleje na smažení a tepelné úpravy, to je nejčastější dotaz. Mnoho kvalitních olejů za studena lisovaných obsahuje tolik potřebné nenasycené mastné kyseliny omega 3, které se však tepelným procesem ničí.Např. tolik dotazovaná řepka olejka .pokud k nám přišla ze zahraničí, byla většinou rafinovaná , mohlo se tedy na ní smažit ale pro náš organismus je nevhodná.Pokud je kvalitní za studena lisovaná , je cca na úrovni olivového oleje, obsahuje podobné množství nenasycených mastných kyselin, které se však tepelným procesem (smažením, vařením) ničí. Díky molekulární struktuře a tepelné stabilitě se zachováním původních vlastností, ájurvéda doporučuje zejména  ghí,  kokosový olej, olej lískových oříšků, rýžový olej, olivový olej z pokrutin a  též palmový olej, který je sice chudý na omega 3 ale je také teplotně stabilní, tedy vhodný pro náš organismus pro účel smažení a vaření a je cenově nejdostupnější.

Pokud je člověk zcela zdráv, v harmonii těla i ducha, poradí mu jeho instinkt, který automaticky respektuje jeho konstituci.

Jen kojenci mají nezkaženou chuť,
kterou jim postupně kazíme umělými chutěmi a nevhodnými kombinacemi.Kdyby toho nebylo, vyvíjeli by se přirozeně v harmonickou osobnost, vyhledávajíce jen takovou stravu, která jí je přirozená.

 

Autor: Vladimír Mazal, Ájurvédské rodinné lázně, Hrubá Skála – Borek u Turnova

 


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Michaela Pšenčíková 10. 1. 2016
 

Výborné informace! Díky :)

Petr Štěpánek 17. 11. 2015
 


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím