https://www.traditionrolex.com/20

https://www.traditionrolex.com/20

Jana Grohmanová Jana Grohmanová
hodnocení článku:
0 %


Talíř jako spouštěč traumatické emoční vzpomínky

15. 12. 2019

Talíř jako spouštěč traumatické emoční vzpomínky

Podělím se s vámi o jeden příběh z terapeutické praxe. Je to již několik let, co jsme s kamarádkou pořádali víkendový seminář v jedné úžasné chaloupce na samotě u lesa. Jedna účastnice, která nám pomáhala připravovat v kuchyni jídlo, zahlédla na stole starý  plechový talíř. Shodou okolností ten samý talíř měla moje babička a dávala mi v něm vždy polívčičku. Babičku jsem milovala a talíř ve mě vyvolával užasnou vzpomínku na dětství. Bohužel tento samý talíř v druhé paní vyvolal trauma. Odešla z kuchyně s tím, že se jí udělalo z toho talíře nevolno. Prohlásila, že pokud bude v té kuchyni tento talíř, ona už tam nepůjde. Přitom vůbec nevěděla, proč takto reaguje.

Nedalo mi to a navrhla jsem jí, abychom zkusili objevit, proč se tak cítí. Pustili jsme se do práce. Nechtěla dotyčný talíř vůbec fyzicky vidět. Stačilo jí, když si ho představila ve své mysli a už cítila nepříjemné emoce.

Pracovali jsme s metodou EFT. Zaměřili se na tělo a pocity, které tato představa vyvolávala. Metoda EFT, pokud je správně používaná a jsou dobře položené otázky nám pomůže otevřít podvědomí tak, abychom s ním mohli pracovat. Dotyčná paní si vzpomněla na velmi traumatizující pocity a emoce. Vybavilo se jí část obrazů v její podvědomé mysli. Vnímala, že je malé dítě a je sexuálně v kuchyni zneužívaná. Její pohled jí přitom zůstává přesně na takovém talíři, jaký byl v této chalupě. Terapie byla opravdu náročná. Nechtěla  jsem vézt klientku do podrobnějších vzpomínek, protože pokud by se jí objevil obraz dotyčného člověka a ona by ho poznala, mohlo by vzniknout další trauma. Byla to vše minulost a my jsme otevřeli pouze určitou část, která nám pomohla vše uzdravit. Při terapii došlo klientce, proč má v životě problémy se sexuálním životem, s muži a proč stále řeší ženské problémy.

Naše podvědomí má za úkol nás chránit. Pokud prožijeme silnou traumatickou situaci, podvědomí ji uloží hluboko až do nevědomé části tak, aby nepůsobila emoční bolest. Bohužel někdy zůstane na povrchu třeba nějaký drobný aspekt. Může to být vůně, chuť jídla a nebo část obrazu z této situace, což byl případ této paní. Proto v ní tento talíř vyvolal tak silné negativní emoce, které vyvolávali v těle nevolnost. Dokázali jsme vše zpracovat, energeticky opravit a opět minulost uzavřít.

Překvapením pro mě bylo, když jsem přišla ráno do kuchyně. Dotyčná paní měla na tomto samém talíři připravenou snídani, usmívala se a byla v naprosté pohodě. To jsou chvíle, kdy si uvědomuji, že má moje práce přeci jen smysl.

 


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím

https://www.traditionrolex.com/20