14.09.2022   |  Šmíře

ZÁCPA

Trápí mě zácpa.

Odpovědí: 2

Odpovědi terapeutů

Jiří Štágl  - Jiří Štágl
14. 09. 2022 13:08   |   Jiří Štágl

Dobrý den, asi jste se tím zabýval, v podstě jde o to, zda se jedná o samostatný problém, nebo příznak provázející jiné onemocnění, bez hlubší anamnézy nelze pokračovat dál.
Obecně se domnívám, že svému tělu jedině prospějete, když se zaměříte na tři základní okolnosti vytvářjící podmínky zácpy: pohyb, dostatek tekutin a vlákniny (ovoce, zelenina...). Zrovna je období hroznů a švestek, tak pokud by to zůstalo v takto obecné rovině, třídenní dieta s výrazným podílem tohoto čerstvého, ideálně nestříkaného ovoce, Vám může ulevit.

Jarmila Lukešová  - Jarmila Lukešová
15. 09. 2022 11:08   |   Jarmila Lukešová

Úspěch mělo i pár čerstvých fíků. Důležitý by mohl být m. j. i duševní pohyb, pozitivní, aktivní náplň života. Opustit minulé starosti. Nelpět. Nehybnost myšlenek, smutek, strach, úzkost, časový stres střeva zpomalují. Pokud nervový systém cítí vnější nebo vnitřní ohrožení, i jen psychické, přepne do režimu obrany, kdy je trávení utlumeno na minimum, aktivují se svaly, části nutné k útěku, útoku. Adrenalin se musí spotřebovat fyzicky, vyběhat, vydupat. Po odvrácení "pohotovosti" následně nejen trávení podpoří aktivace režimu nervového systému pro odpočinek, trávení a léčení. Pomáhá i stimulace reflexních plošek střev, bylinky, podpůrně aktivace meridiánových bodů jako AFT-techniky, Bachovy esence, cílená úprava dechu ...

Jste terapeut? Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit!

Přihlásit se

Odpovědi návštěvníků


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím