https://www.traditionrolex.com/20
https://www.traditionrolex.com/20
V dalším dílu motivačních videí odpovídám na Vaše dotazy ohledně dalších důkazů, že nastavení naší psychiky, stav naší mysli, naše pocity ovlivňují nejen fyzické tělo, ale i přímo realitu kolem nás a to prokazatelně, tedy ne pouze jaksi sugestivně a uměle. Tím hlavní důkazem, alespoň pro mne, je placebo a placebo efekt. Reaguji tím také trochu na kritiku, kterou několikrát použil Martin Rota ve svých reakcích na motivaci, kterou on považuje za falešnou... https://www.youtube.com/watch?v=azJdTyzFvzs
https://www.youtube.com/watch?v=azJdTyzFvzs
Ptali jste se na další důkazy, že nastavení naší psychiky ovlivňuje fyzické tělo, potažmo celý náš okolní svět = tak tady je další a podle mého chápání je to dokonce ten největší = PLACEBO efekt
Placebo (z latinského placere – líbit se) je neúčinná látka, která je upravena do stejné formy jako lék (stejný vzhled, stejná chuť). Pokud má placebo negativní účinky, nazývá se nocebo (latinsky „uškodím“).
Placebo je používáno jako kontrolní vzorek při testování účinností léků a terapeutických přístrojů. Pokud se během testování prokáže, že účinnost placeba je stejná jako účinek testovaného léku, je zlepšení stavu po použití testovaného postupu pouze výsledkem sugesce. Takový výsledek testování se interpretuje tak, že testovaný terapeutický postup není účinný.
Placebo efekt
Jde o to, že dokonce i placebo obvykle vykazuje jistý pozitivní dopad na pacientův zdravotní stav. Jeho podstata spočívá v psychice pacienta. Vysvětluje se jednak autosugescí pacienta (pacient se domnívá, že je účinně léčen a že se má jeho zdravotní stav zlepšit a toto očekávaní samo se u něj promítne v potlačování negativních změn a zveličování těch pozitivních, což vyústí v pocit zlepšení), jednak tím, že už samo vědomí, že je o něj dobře a odborně pečováno, pacienta uklidní a může způsobit reálné zlepšení zdravotního stavu, neboť zklidnění a zlepšení psychického stavu má samozřejmě jistou odezvu i ve fyziologii organismu.
Placebo efekt působí na všechny lidi, míra účinku placeba se však může individuálně lišit. Lze dokonce nalézt i geny pro placebo efekt. Účinnost placeba se liší u jednotlivých typů nemocí. Například bolest nebo deprese reagují na placebo poměrně silně, rakovina je obvykle ovlivněna jen minimálně co se týče pravděpodobnosti vyléčení, na placebo však mohou dobře reagovat některé průvodní jevy nádorového onemocnění nebo jeho terapie.
Placebo efekt je základním faktorem, který spolu s hojivou silou přírody je zodpovědný za případný léčebný účinek prostředků alternativní medicíny, které postrádají vlastní, specifickou účinnost. Placebový efekt se samozřejmě uplatňuje i při použití prostředků vědecké medicíny, které ovšem mají navíc své specifické látkové nebo fyzikální působení. Účinnost placebového efektu je však omezená. Objevuje se jen asi u třetiny až poloviny osob, u tzv. „placebo reaktorů“, a jeho mohutnost závisí za velikosti víry, důvěry. Placebo efekt lze srovnat s mechanismem působení mnoha jiných metod, které jsou zaměřeny na ovlivnění vědomí nemocného. Patří k nim např. sugesce, hypnóza, relaxační metody, metoda zvaná „pozitivní zdraví“, ale i všechny způsoby léčení vírou.
Zaujal vás článek?
Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!
https://www.traditionrolex.com/20