https://www.traditionrolex.com/20

https://www.traditionrolex.com/20

Obezita, nadváha

30. 6. 2016

Připravili jsme pro vás seriál o nemocech, tentokrát o obezitě, či nadváze a o její prevenci a léčbě. Po krátkém popisu nemoci předložíme možnosti léčby klasickou medicínou, možnosti léčby alternativní medicínou, pohled na hlubší příčiny nemoci a také doporučení, co může pro prevenci nebo vylepšení stavu udělat samotný pacient ve svojí režii.

Obezita, nadváha
 

Problém zvaný obezita

Obezita se dle WHO definuje jako nadměrné množství tuku v organismu a stupně obezity se klasifikují dle indexu tělesné hmotnosti (BMI), kdy nad hodnotu 25 nastává nadváha a nad hodnotu 30 už obezita. Obezita se celosvětově stává doslova pandemií, týká se už i mladistvých a dětí. České děti jsou celosvětově v "TOP desítce" ve výskytu dětské obezity. Obezita s sebou nese spoustu zdravotních problémů, zvyšuje riziko vzniku cukrovky, nádoru tlustého střeva a konečníku, obézní lidé stonají až 13x častěji než lidé se zdravou hmotností a umírají až o 7 let dříve. Přestože existují jisté neovlivnitelné faktory, které zapříčiňují tendence k obezitě, tak je naopak spousta faktorů ovlivnitelných samotným jedincem a jeho vůlí, takže je reálně v silách každého ovlivnit svoji tělesnou schránku.

Možnosti řešení obezity dle klasické medicíny

Konzervativní léčba obezity spočívá v první řadě v úpravě životního stylu, úpravě poměru příjmu a výdaje energie a zařazení vhodných pohybových aktivit. Pokud je přítomné onemocnění, které obezitu způsobuje, například hormonálního původu, podávají se na to příslušné léky. Dále je možné podávat léky, které působí na neuropřenašeče CNS a způsobují pocit sytosti nebo alespoň tlumí pocity hladu, nebo také léky snižující vstřebávání tuků a existují i léky, které zvyšují energetický výdej. 
Pacienti, kteří spadají do třetího stupně obezity (tzn. BMI větší než 40), tak musejí často podstoupit i chirurgickou léčbu obezity jako například bandáž žaludku nebo plikaci žaludku.

Možnosti prevence

Prevence je otázkou každodenního životního stylu, jíst množství potravy odpovídající energetickému výdaji. Požívat menší porce vhodně volených potravin, dostatečný pitný režim a pravidelné pohybové aktivity. 

Pohled psychosomatiky, aneb "duševní příčiny obezity"

Dle literárních zdrojů, které se zabývají duševními příčinami nemocí, je obezita důsledkem hluboké, někdy i nevědomé touhy po lásce a něžnostech, někdy i absence sebelásky. Když nám chybí v životě potěšení, suplujeme si ho jídlem, když je náš život málo sladký, osladíme si ho sladkostmi. Uvádí se také, že k obezitě vede nutkavá potřeba přejídat se, která pramení ve vnitřní nedosycenosti, nedostatku duševní potravy nebo nedostatku životních podnětů, jinými slovy prostě z nudy. Také lidé s povrchním prožíváním trpí nedostatkem podnětů, protože nejsou schopni podněty ve svém životě pořádně prožít, prožívají jen povrchně, tím se dostávají opět do situace "hladovění po podnětech" a tuto potřebu tedy uspokojují alespoň na hmotné úrovni a přijímají nadměrně potravu. 

Odbočka k dětské obezitě

Tady bych ráda zmínila, že za povšimnutí stojí souvislosti mezi nárůstem dětské obezity a nárůstem dětí, kteří jsou závislí na počítačových hrách - obojí za poslední léta prudce roste. Nabízí se vysvětlení, že povrchní, prázdný a často chladný život, většinou v malých rodinách - rodiče a max.2 děti, nepřinášejí dětem dost podnětů k různým situacím, sociálním vazbám, vztahům a prožívání života vůbec, že potom tyto znuděné a prázdné děti sedají k počítači zažít aspoň něco trošku vzrušujícího a/nebo také tuto prázdnotu zacpávají jídlem. Aktivní a na podněty bohaté dětství trávené většinu času běháním po venku s kamarády, nebo na vztahy a situace bohatý život ve vícečetné rodině, případně i vícegenerační rodině, dnes už vidíme jen ve starých filmech. Realitou se dnes stává sterilní prostředí, dětský pokoj sám pro sebe(=samota), autem do školy, autem ze školy(=nudné, pasivní, nedostatek podnětů) a věčně zaneprázdnění rodiče(=samota, nedostatek citů/lásky).

Možnosti dle alternativní medicíny

Alternativní, přírodní medicína nabízí spousty metod i v oblasti řešení obezity. V první řadě je nutné odhalit psychickou příčinu nutkavého přejídání, co si jídlem člověk supluje? Čím by se mohl lépe plnit, aby jeho život byl naplněnější? Proč si odpírá lásku, proč trpí absencí sebelásky nebo proč prostě lásku ve svém životě postrádá? K nahlédnutí na tyto příčiny se jeví jako pomocné metody jako například koučing, různé formy bodyterapií propojující práci s tělem i myslí, etikoterapie nebo NLP (neurolingvistické programování). 
Fyzickou stránku je možné ošetřit vhodnou bylinnou léčbou. U lidí s potřebou nadměrně jíst je často problém s trávením nebo se vstřebáváním živin z potravy, tak tito lidé mají pořád pocit hladu, protože se fyzicky stále necítí nasyceni. Zároveň pokud špatně vstřebávají živiny z potravy, tak jsou ne jen obézní, ale také unavení, což značně komplikuje jejich snahy o pohybové aktivity. V těchto případech se těší velkému ohlasu bylinná léčba cílená právě na podporu činnosti trávících orgánů, čímž se zlepší vstřebávání konzumovaných živin a vůbec energie z potravin, není následně taková potřeba jíst často a velké množství jídla a začne se vytrácet nechuť se hýbat. Tyto problémy řeší například produkty firmy Energy, Diochi, Epam, Bylinné tinktury Mgr. Podhorné, bylinné produkty dědka kořenáře (B.Nový), bylinné směsi využívající principy tradiční čínské medicíny (TČM) a jiné bylinné produkty.

Je možné si nějak pomoci sám?

K podpoře trávení a tímpádem ovlivňování své hmotnosti je potřeba přistupovat každodenně stylem svého stravování, není postačující plně spoléhat na bylinky. Je potřeba jíst snadno stravitelné potraviny a nezatěžovat zbytečně trávení. Nejvhodnější je začít den teplým jídlem, ideálně zeleninovou/vývarovou polévkou, klidně s trochou rýže nebo ovesných vloček. Pro milovníky sladké chuti jsou vhodné obilné kaše, s medem, nebo sušeným ovocem. Kdo dá hned ráno kopanec svému trávení v podobě studeného jogurtu, tvarohu nebo banánu, tak mu už celý den pojede trávení na slabší výkon a z potravy, kterou sní jeho tělo spotřebuje k obnově sil jen málo a zbytek se bude ukládat do přebytků. Proto je vhodné hned ráno bříško zahřát, aby se trávení nakoplo a celý den potom hezky spalovalo. Ne nadarmo se používá výraz "spalovat", protože to se děje jen když jsou trávící orgány zahřáté, pokud jsou zachlazené studeným mléčným výrobkem nebo syrovým ovocem či pomerančovým džusem, tak nám to prostě nespaluje...
Chladivou svačinku si můžeme dopřát kolem 10 až 11 hodiny, kdy už je trávení od rána zahřáté a trávící orgány jsou tou dobou ve své nejlepší kondici, takže zvládnou zpracovat i chladné hůře stravitelné potraviny, tehdy si můžeme dát čerstvé ovoce, případně jogurt. Oběd by měl být ideálně opět vařený. Večeře dle preferencí, dle ročního období nebo dle povahy jednotlivce-zimomřivý zase teplou, horkorevní klidně studenou večeři. 

Bylinné čaje pro podporu trávení a tím vlastně pro podporu hubnutí

V lékárně, ve zdravé výživě nebo na internetu je možné si koupit čaje, které podporují trávení, je to například fenyklový, anýzový, mateřídouškový, meduňkový, řepíkový, nebo přímo namíchané čajové směsi na trávení obsahující směs bylin. Trávení, krvetvorbu a vůbec efektivní využívání živin z přijaté potravy také skvěle posilují kapky Stimaral, tyto užívat ale jen ráno a v poledne, protože na někoho mohou působit stimulačně jako káva.

Pavla za tým ZnamyTerapeut.cz

 
Chcete se dozvědět včas o novinkách na portálu www.znamyterapeut.cz? Lajkujte tuto stránku na Facebooku a staňte se našimi fanoušky a budete o novinkách na tomto portálu vědět vždy včas.
Portál www.znamyterapeut.cz je největší křižovatka alternativní medicíny, vybírejte si svého terapeuta prostřednictvím těchto stránek a rozhodujte se na základě zkušeností ostatních, vyhnete se tak případnému zklamání z nevhodně zvoleného terapeuta.
Chcete se podělit o svoji zkušenost s terapeutem nebo metodou alternativní medicíny? Sdílejte tuto zkušenost na tomto portálu a pomůžete tím při výběru ostatním...příště oni zase pomohou svým hodnocením a referencí vám.
 
 
 

Zaujal vás článek?    
  Zpět na seznam článků

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím

https://www.traditionrolex.com/20