Endometrióza

16. 6. 2016

Připravili jsme pro vás seriál o nemocech, tentokrát o endometrióze s možným nástinem prevence. Po krátkém popisu nemoci předložíme možnosti léčby klasickou medicínou, možnosti léčby alternativní medicínou, pohled na hlubší příčiny nemoci a také doporučení, co může pro prevenci nebo vylepšení stavu udělat samotný pacient ve svojí režii.

Endometrióza
 

Co je endometrióza?

Jde o onemocnění, kdy částečky děložní sliznice se nacházejí mimo děložní dutinu a tam působí další problémy, mohou vést ke vniku cyst nebo srůstů v břišní dutině. Endometria (části děložní sliznice) se vyskytují především v okolních orgánech v pánvi (vaječníky, vejcovody, močový měchýř, střevo), ale byly už i zaznamenány ve vzdálenějších orgánech jako například mozek nebo plíce. Podezření na toto onemocnění vzniká tehdy, když si žena stěžuje na extrémně bolestivou menstruaci často i se závratěmi, nevolnostmi, zvracením a průjmem, chronické bolesti v podbřišku, silnější bolesti několik dní před menstruací, bolesti při pohlavním styku a v neposlední řadě v případě neplodnosti, protože podle statistik se endometrióza vyskytuje až u 50% neplodných žen. S jistotou ji lze odhalit jen pomocí diagnostické laparoskopie.

Možnosti léčby endometriózy dle klasické medicíny

Klasická medicína nabízí dvě hlavní řešení, která se nejčastěji kombinují. První spočívá v chirurgickém odstranění ložisek pomocí laseru. V případě hodně rozsáhlých ložisek se doporučuje odstranit vaječníky, aby se zastavil menstruační cyklus, který je považován za příčinu symptomů endometriózy. Druhé časté řešení je hormonální léčba, která má blokovat produkci ženských hormonů estrogenů, aby se zabránilo cyklickému obnovování endometria. Nevýhodou hormonální léčby je, že velmi nízká hladina estrogenů, která odpovídá klimakteriu, často způsobuje nežádoucí účinky jako například návaly horka, nespavost, deprese, migrény, změny nálad, zmenšení prsou nebo růst nadměrného ochlupení. 

Možnosti prevence

Místo užívání hormonů, které mají blokovat produkci ženských hormonů, je přirozené řešení tohoto problému těhotenství a kojení - během této doby nedochází v těle ženy k obvyklým cyklickým pochodům a endometrióza v tu dobu mizí. Je zajímavé, že se udává nárůst tímto onemocněním do souvislosti s klesajícím počtem dětí na matku, takže zřejmě kdyby ženy větší část svého reprodukčního věku byly těhotné nebo kojily, endometrióza by nezaznamenávala takový nárůst až do klasifikace jako civilizační onemocnění

Pohled psychosomatiky, aneb "duševní příčiny endometriózy"

Dle literárních zdrojů, které se zabývají duševními příčinami nemocí, je endometrióza proces, kdy žena odmítá svoje ženství (nebo jeho část). Buď v oblasti partnerství odmítá muže a sexualitu, nebo v oblasti mateřství odmítá svoji mateřskou roli a nechce rodit děti. Žena je celistvá, pokud je partnerkou i matkou - Venuší i Lunou, ale pokud se brání realizaci některého svého ženského aspektu, tak se její vlastní nežité ženství obrátí proti ní a začne ji doslova ničit zevnitř a skrze bolesti v pánvi takto křičí její ženská témata o pozornost:"tady jsem, tvoje pánev, všimni si mě, nechej do mě vstoupit nejdříve muže a potom mi tady nechej růst dítě a tím ve mě udržuj život".  

Možnosti dle alternativní medicíny

Endometrióza se dá mírnit různými způsoby, je na každé ženě, kterou cestu si zvolí, neexistuje jedna správná, protože u každé ženy mohl vzniknout problém jinak a každá žena může reagovat na různé metody jiným způsobem. Určitě by měla jít léčba ruku v ruce s péčí o ženskou duši a psychiku ženy. Existuje spousta ženských seminářů a ženských kruhů, kde se ženská témata řeší a žena díky nim může naleznout svoje ztracené ženství. Pokud se chce žena podívat, jaké bloky v její mysli jí brání žít své ženství na plno - jeví se jako vhodná kineziologie, nebo rodinné konstelace. Dále v péči o tělo to může být také cvičení tantra jógy (například Mohendžodáro), nebo klasická fyzioterapie-cvičení dle Ludmily Mojžíšové. Na úrovni těla má skvělé ohlasy také sexuologická práce s tělem (sexuological bodywork).

V neposlední řadě se na endometriózu zaměřují různé bylinné směsy, nebo bylinné čaje a tinktury, takže hledat terapeuta v oblasti bylinné léčby (fytoterapie) může být rovněž užitečné.

Je možné si nějak pomoci sama?

Mírnit příznaky endometriózy lze v první řadě popíjením bylinkových čajů. Dle informací o bylinách a jejich účincích se při endometrióze jeví jako ideální řebříček a šalvěj. Obě tyto byliny jsou protizánětlivé a protože při endometrióze krvácejí částečky děložní sliznice i na jiných místech, na kterých se následně tvoří záněty, je klíčové co nejdříve po menstruaci tyto záněty pomoci tělu vyhojit, aby dále neoslabovaly tělo. Kromě řebříčku a šalvěje je vhodné pít i gel z aloe vera, který silně hojí záněty. Šalvěj doporučuji pít zhruba první týden po menstruaci, řebříček a aloe vera je možné užívat dlouhodoběji. Efekt léčby se znásobí, když si žena pravidelně dopřává koupele z řebříčku obecného, nebo občas i ze šalvěje. První týden po menstruaci 1 až 2 koupele ze šalvěje a po zbytek cyklu 2x týdně koupele z řebříčku.

S užíváním kontryhele doporučuji opatrnost, často slýchám informaci, že na endometriózu se ženám plošně doporučuje právě kontryhel. S tím na základě svých zkušeností tak úplně nesouhlasím. Kontryhel je sice úžasná ženská bylina, ale nelze ji nepřetržitě užívat v boji s endometriózou. Kontryhel je skvělý pro ženy, které se snaží otěhotnět, protože pomáhá hojně narůst děložní sliznici, což je nutné pro správné uhnízdění vajíčka, nicméně to u ženy s endometriózou není žádoucí, protože čím více sliznice naroste, tím více potom při menstruaci krvácí a krvácí právě i na těch nesprávných místech a nadělá o to více paseky. Takže kontryhel doporučuji začít užívat vždy cca 4 až 7 dní před očekávanou menstruací, dále po dobu menstruace, protože mírní menstruační bolesti, zabraňuje nadměrnému krvácení, současně však naopak podporuje nedostatečné a zadrhávající se krvácení. Po ukončení menstruace je vhodné u pacientek s endometriózou kontryhel vysadit, aby nerostla zbytečně vysoká děložní slizice (pokud tedy neplánují otěhotnět). A začít ho užívat zase cca 4 až 7 dní před následující menstruací.

Závěrem pokládám za důležité k tomuto problému napsat, že endometrióza žádnou léčbou úplně vyléčit nejde, jakákoliv léčba ať už je klasická-hormonální, nebo bylinná, tak jen mírní příznaky problému, ale neřeší jádro vzniku problému. Jediný přirozený způsob, jak nemít endometriózu je větší počet dětí. Mít během plodného období více měsíců, kdy jsme těhotné nebo kojíme a tím je přirozeně pozastavený menstruační cyklus. Nikdy v historii neměly ženy během produktivního věku tolik menstruací jako ženy v dnešním civilizovaném světě. Endometrióza je volání přírody o množení se a s tím žádný lék v jádru nic nenadělá.

Pavla za tým ZnamyTerapeut.cz

Přečtěte si další díl seriálu o nemocech na téma: Anémie

Chcete se dozvědět včas o novinkách na portálu www.znamyterapeut.cz? Lajkujte tuto stránku na Facebooku a staňte se našimi fanoušky a budete o novinkách na tomto portálu vědět vždy včas.
Portál www.znamyterapeut.cz je největší křižovatka alternativní medicíny, vybírejte si svého terapeuta prostřednictvím těchto stránek a rozhodujte se na základě zkušeností ostatních, vyhnete se tak případnému zklamání z nevhodně zvoleného terapeuta.
Chcete se podělit o svoji zkušenost s terapeutem nebo metodou alternativní medicíny? Sdílejte tuto zkušenost na tomto portálu a pomůžete tím při výběru ostatním...příště oni zase pomohou svým hodnocením a referencí vám.

Zaujal vás článek?    
  Zpět na seznam článků

Názory a hodnocení

Gabi 26. 1. 2021
 

Článek mě dost zklamal. Spoustu extrémních pseudoblábolů naprosto ničím nepodložených, co udělají víc škody než užitku.

Gabi 26. 1. 2021
 

Článek mě dost zklamal. Spoustu extrémních pseudoblábolů naprosto ničím nepodložených, co udělají víc škody než užitku.

Gabi 26. 1. 2021
 

Článek mě dost zklamal. Spoustu extrémních pseudoblábolů naprosto ničím nepodložených, co udělají víc škody než užitku.

Gabi 26. 1. 2021
 

Článek mě dost zklamal. Spoustu extrémních pseudoblábolů naprosto ničím nepodložených, co udělají víc škody než užitku.


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím