https://www.traditionrolex.com/20
https://www.traditionrolex.com/20
Možná jste již slyšeli o serotoninu, který je považován za hormon štěstí. Ne vždy je však zcela popsaná jeho fyziologická funkce.
Věděli jste například, že kvůli jeho funkci ho lze označit spíše za neurotransmiter a že existuje receptor ve skupině serotoninů označený jako 5-HT1A, který je naopak příčinou úzkosti? Nicméně v současné době je manipulace se serotonergními receptory jednou z nejúčinnějších metod v léčbě depresí a úzkostí.
Dříve, než budeme pokračovat, je třeba předeslat, že léky určené k léčbě depresí nemohou změnit osobnost. Jsou spíše nástrojem, jejichž úkolem je pomoci. Stejně jako když je třeba užívat inzulín, aby se předešlo negativním příznakům cukrovky. Užíváním se akumuluje výsledný, někdy trvalý efekt, záleží na stanovené diagnóze.
Bohužel se velmi často objevuje přesvědčení, že užívání léků k léčbě depresí automaticky zařazuje uživatele do skupiny, která se vyznačuje omezením v každodenním fungování, a proto se tomu uživatel snaží vyhnout nebo najít nejrychlejší cestu, jak takové léky přestat užívat.
Vyvolaná touha najít alternativní léčbu, která by mohla jednou pro vždy vyřešit nepříznivý psychický stav, je především podnět ke stresu, který je velmi často spouštěč.
Lékař je někdo, kdo je zde, aby nám pomohl, jeho znalosti lidského těla jsou větší než kohokoliv, kdo je praktikem komplementární nebo alternativní metody, proto pokud dojde k rozhodnutí o jiném druhu léčby, je vhodné ho informovat. Kromě toho je třeba vzít v úvahu, že lékař velmi dobře zná Váš celkový zdravotní stav. Cílem je tedy zajistit bezpečnost pacienta, aby se zabránilo kontraindikační léčbě.
Co je serotonin?
Vraťme se teď k serotoninu. Serotonin vzniká procesem biochemické přeměny, která kombinuje tryptofan, jež je složkou bílkovin, a tryptofanhydroxylázy, která představuje chemický reaktor. Společně vytvářejí 5-hydroxytryptamin (5-HT) označovaný také jako serotonin.
Jak již bylo řečeno, serotonin se nejčastěji považuje za neurotransmiter, avšak někteří považují tuto látku za hormon.
Odkud pochází serotonin?
Většina serotoninu v těle, mezi 80‒90 %, se nachází v gastrointestinálním traktu. Může být také v krevních destičkách a centrálním nervovém systému (CNS).
Serotonin nemůže překročit hematoencefalickou bariéru, proto serotonin, který se používá uvnitř mozku, musí v něm být i vytvořen.
Co dělá serotonin?
Jako neurotransmiter přenáší serotonin signály mezi nervovými buňkami (neurony), které regulují jejich intenzitu.
Serotonin a deprese
Předpokládá se, že nerovnováha neurotransmiterů nebo hormonů v těle může pravděpodobně vést k poruchám. Léky, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), které mohou ovlivnit hladinu serotoninu v těle, fungují jako antidepresiva a jsou schopné zmírnit symptomy deprese.
SSRI a hladiny serotoninu
Obecně platí, že jakmile neurotransmiter přenese svůj nervový impuls, je obvykle opětovně absorbován. SSRI zadrží opětovnou absorpci serotoninu (a norepinefrinu) a tím zvýší jeho hladinu v synapsích nervů v mozku, a tak se zlepší nálada.
Co je serotoninový syndrom?
Serotoninový syndrom je důsledkem nadměrné stimulace centrálního nervového systému a periferních serotoninových receptorů. Většinou k tomu dochází, když se současně užívají dva léky, které ovlivňují hladinu serotoninu, například lék na migrénu spolu s antidepresivy.
Symptomy, které se mohou objevit do několika hodin, zahrnují: nervozitu a podrážděnost, pocit zmatenosti, zvýšenou srdeční frekvenci a tlak, dilataci zornic, průjem, bolení hlavy, pocení, ztrátu koordinace svalů, husí kůži, svalovou ztuhlost a nekontrolované chvění. Pokud však jde o serotoninový syndrom, diagnózu musí provést lékař.
Zaujal vás článek?
https://www.traditionrolex.com/20