https://www.traditionrolex.com/20
https://www.traditionrolex.com/20
Připravili jsme pro vás seriál o místních bylinkách a tentokrát je to Jitrocel. Abychom tímto přispěli k vyšší informovanosti o jejich dávno zapomenutých blahodárných účincích na naše zdraví. Protože není na světě žádná bylina, aby na něco nebyla!
Další z řady podceňovaných "plevelů" je jitrocel. Jedná se o vytrvalou bylinu, která kvete od jara do podzimu a roste téměř všude, protože je to bylina nenáročná na půdu i na podnebí.
Obsahuje především glykosid aukubin, který má antibiotické vlastnosti, třísloviny, které ničí choroboplodné bakterie ve sliznicích a současně hojí zánětlivá onemocnění hltanu a ústní dutiny, dále potom křemík, který je důležitý pro zdraví kostí a chrupavek a také flavonoidy, které působí protizánětlivě.
Z vitamínů obsahuje C, A a K, z minerálů hořčík a vápník.
Hlavní léčebné vlastnosti jitrocele na lidské zdraví jsou v oblasti dýchacích orgánů, od pradávna se jitrocelem léčilo silné zahlenění, kašel, černý kašel, astma i tuberkulóza. Léčebný účinek na bronchiální astma se znásobí, když k jitroceli přidáme mateřídoušku v poměru 1:1 a uvaříme čaj ze směsi těchto dvou bylin - vrchovatou lžičku směsi na 250ml vody, spařit a chvíli louhovat.
Další účinky spočívají v jeho schopnosti silně pročišťovat a to hlavně krev, ale také žaludek a plíce. K dosažení důkladného pročišťovacího efektu se doporučuje používat jitrocel dlouhodobě, buď ve formě čaje a nebo sirupu.
Jitrocel se dá použít i zevně a to jednak při desinfekci řezného nebo tržného poranění, po bodnutí hmyzem, uštknutí jedovatým hadem, dokáže vyhojit i puchýře vzniklé chůzí. Zároveň se vnější použití jitrocele těší velkému úspěchu při hojení několik let starých poranění, bércových vředů a žilní trombózy. Používá se tak, že čerstvé a rozmačkané listy opakovaně přikládáme na potřebná místa a necháme působit.
- špatně se hojící rány
- krvácející rány
- potřebě detoxikace organismu
- struma, vole (zevně přikládat čerstvé rozmačkané listy)
- žlučníkové kameny (denně užívat cca 8 gramů jitrocelových semínek)
Obvyklá příprava jitrocelového čaje je 1 až 2 lžičky sušené byliny, 250 ml vody a spařené několik minut louhovat.
Jedna z možností přípravy jitrocelového sirupu je umlýt na masovém mlýnku 2 vrchovaté dvojhrstě listů jitrocele a následně přidat 300g cukru a 250g včelího medu. Vše za stálého míchání vařit na mírném ohni dokud nevznikne sirup, ten potom naplníme do sklenic a po vychladnutí uskladníme v lednici.
TIP: Jestliže kouříte a chcete se tohoto zlozvyku zbavit, můžete vyzkoušet popíjet čaj z jitrocele, ideálně obohaceného o puškvorec. Konkrétně 1 lžíce jitrocele a 1 lžička puškvorce, spařit a 10 minut louhovat. Následně po doušcích denně popíjet alespoň po dobu 6 týdnů. Na tento jednoduchý recept je už spousta pozitivních ohlasů, takže zřejmě opravdu funguje!
Pavla za tým ZnamyTerapeut.cz
....předchozí díl seriálu o bylinkách na téma: Mateřídouška
Zaujal vás článek?
Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!
https://www.traditionrolex.com/20