Cukrovka, diabetes mellitus

9. 9. 2016

Připravili jsme pro vás seriál o nemocech, tentokrát na téma cukrovka, diabetes mellitus a jejich léčba. Po krátkém popisu nemoci předložíme možnosti léčby klasickou medicínou, možnosti léčby alternativní medicínou, pohled na hlubší - duševní příčiny nemoci a také doporučení, co může pro prevenci nebo vylepšení stavu udělat samotný pacient ve svojí režii.

Cukrovka, diabetes mellitus
 

Co je to cukrovka neboli diabetes mellitus?

Cukrovka, neboli diabetes mellitus bývá nazývána také jako úplavice cukrová je metabolické onemocnění, při kterém dochází k chronické hyperglykemii (zvýšená hladina cukru v krvi) s poruchou metabolismu cukrů. Je způsobeno nedostatečnou syntézou nebo vylučováním inzulinu, sníženým účinkem inzulinu na buňky nebo obojím. 

Diabetes, stejně tak jako obezita patří k celosvětově nejrozšířenějším onemocněním. Jen v ČR se léčí pro diabetes přes 860 000 pacientů a tento počet každým rokem roste. 

Příčiny vzniku cukrovky, diabetu

Dělíme do dvou skupin dle vyvolávající příčiny

DM I.typu 
 - je autoimunitní onemocnění, které postupně vede k naprosté ztrátě produkce inzulinu
 - příčiny jsou často genetické, ale nesouvisí s tělesnou konstitucí ve smyslu štíhlý, nebo obézní člověk
 - virové infekce (často se objevuje u dětí po spalničkách, nebo planých neštovicích)
 - jako další příčina se uvádí i pravděpodobný vliv proteinu kravského mléka

DM II.typu 
 - je způsoben poklesem produkce inzulinu a rezistencí buněčných receptorů vůči inzulinu, přičemž jsou vždy zastoupeny oba mechanismy, jen se liší stupněm poruchy
 - též hraje roli genetika, ale jinak než u DM I.typu
 - obezita, špatné stravovací zvyklosti
 - nedostatečný pohyb, špatný životní styl
 - kouření, stres

Příznaky a projevy cukrovky, diabetu

Nejčastější příznaky cukrovky jsou výrazná žízeň, časté močení (u dětí noční pomočování) a silný pocit hladu. Dále se mohou vyskytovat zvracení, hubnutí, velká únavnost, ospalost, zamlžené vidění, kožní infekce a svědění, pomalé hojení ran nebo mravenčení chodidel.
Někdy se začnou příznaky cukrovky projevovat natolik pozvolna, že si toho ani pacient dlouho nevšimne a stav považuje stále za normální.

Diagnostika se provádí z krve, přičemž za cukrovku se považuje stav, kdy je hladina cukru (glykemie):
 - 11,1 mmol/l a více při odběru kdykoliv během dne
 - 7 mmol/l a více při odběru nalačno (po minimálně 8 hodin lačnění)

Pokud je hladina cukru v krvi v rozmezí 5.6 až 6.99 mmol/l, je zde zvýšené riziko cukrovky a je nutné provést orální glukózový toleranční test (oGTT).

Při hodnotách menších než 5,6 mmol/l je diagnóza cukrovky vyloučena.

Léčba cukrovky klasickou medicínou

U obou typů cukovky jsou základem režimová opatření, což znamená vhodné stravování, přiměřená pohybová aktivita a snaha vyhýbat se v životě extrémních zátěží a stresů. Samozřejmě kuřáci přestat kouřit.

Dále potom u diabetu I.typu je nutné pravidelně dodávat inzulin, injekčně do břicha, stehna nebo paže a to až 6x denně. Součástí léčby je také pravidelné domácí měření hladiny cukru pomocí přístroje glukometru. Jestliže hladina cukru hodně kolísá, musí se začít používat inzulinovou pumpu, která supluje funkce slinivky břišní a neustále dodává do krve malé množství inzulinu.

U diabetu II.typu se podávají léky, které zvyšují citlivost tkání k inzulinu - perorální antidiabetika a nebo také léky zvyšující sekreci inzulinu. Moderní způsob léčby diabetu II.typu, který je teprve v začátcích spočívá v podávání látek hormonální povahy - inkretiny, které regulují činnost slinivky břišní. 

Pohled psychosomatiky, aneb "duševní příčiny" cukrovky

Dle literárních zdrojů, které se zabývají duševními příčinami nemocí se cukrovka vyskytuje častěji u lidí, kteří používají spíše kritický rozum než láskyplnou citlivost. Toto potlačení citlivosti je způsobeno zraněními, zklamáním nebo traumaty během života, často hned v dětství, kdy jsme svoje srdce raději obalili ochranným obalem a zavřeli, abychom více bolesti už necítili a tím své srdce uchránili před další bolestí. Zavřením srdce následně vzroste na významu mozek, člověk potom raději myslí než-li cítí. Zavřením srdce a citů si zároveň zavírá cestu k láskyplným projevům s milovanými osobami, nebo také zvířaty, nejde už od srdce dávat ani příjímat lásku, protože je srdce zavřené, chybí kontakt se srdcem, chybí srdečnost, láska neproudí. V nejhlubším nitru jsou tito lidé kyselí a mrzutí.

Začnou tedy hledat náhražky a kompenzace toho sladkého citu lásky, začnou hledat něco slastného - sladkého a k tomu se nabízejí sladkosti. Takový člověk je konzumuje opravdu nadměrně, protože jak se říká, že "láska je sladší než med", tak není sladkostí nikdy dost, aby absenci lásky dokázaly kompenzovat a tím si nebohý jedinec zadělá na fyzické úrovni na cukrovku. 

Léčba cukrovky pomocí alternativní medicíny

V první řadě je potřeba začít pracovat na úrovni duše a psychiky, zkoumat kdy a proč došlo k "uzavření srdce" a tím zastavení schopnosti přijímat a dávat lásku. Zjistit, proč je člověk uvnitř tak raněný a tak prázdný, že si tyto bolístky nutkavě kompenzuje nadměrným jídlem, zejména sladkými jídly. K prozkoumání hlubin duše a podvědomí jsou skvělé psychoterapeutické metody jako například Kineziologie-One brain, hypnoterapie, metoda RUŠ, klasická psychoterapie, hlubinná abreaktivní psychoterapie nebo terapie zvaná Radikální odpuštění (Tippingova metoda).

Po uvolnění bloků v psychice by mělo následovat individuální výživové poradenství buď klasické, nebo podle principů tradiční čínské medicíny (dietetika dle TČM). Pokud před tím správně proběhne psychoterapie a člověk si vyřeší svá stará zranění, půjde mu snázeji dodržovat diatetická opatření, protože už nebude v zajetí nutkavých potřeb kompenzace jídlem.

Velice podpůrná v procesu celostní léčby je bylinná léčba (fytoterapie), ať už bioinformačními produkty například firem Diochi a Energy, nebo bylinná léčba produkty tradiční čínské medicíny (TČM), Gemmoterapie (výluhy z pupenů bylin, stromů a keřů), nebo také samotná Homeopatie, která pracuje s úrovní psychiky i fyzického těla současně. 

Přírodní léčba cukrovky aneb jak si můžeme pomoci sami

Základem je dodržovat dietní pokyny stanovené odborníkem a dbát na dostatečný pohyb. Dále je velmi prospěšné podpořit, posílit a detoxikovat slinivku břišní - k tomu slouží například Astomin, Gynex, nebo Intocel
Pacienti trpící cukrovkou mají často sklony ke vzniku krevních sraženin a trombů, takže je vhodná doplňková léčba produkty Flavocel nebo Barley, které kromě vlivu na srážlivost krve ochraňují cévní stěny, významně doplňují vitamíny a působí antioxidačně a protizánětlivě.

Vhodný doplňkový produkt při cukrovce je Fytomineral, což je koncentrovaný roztok minerálu v koloidní formě, tyto minerály jsou potřebné pro správný průběh pochodů v buňkách, zejména obsažené prvky chrom a zinek mají příznivý vliv na metabolismus cukrů.

Přečtěte si také poslední výzkumy v léčbě diabetu, které přináší Margit Slimáková 

Pavla za tým ZnamyTerapeut.cz

....předchozí díl seriálu o nemocech na téma: Artróza, artritida

Přečtěte si další díl seriálu o nemocech na téma: Zánět močového měchýře a močových cest

Chcete se dozvědět včas o novinkách na portálu www.znamyterapeut.cz? Lajkujte tuto stránku na Facebooku a staňte se našimi fanoušky a budete o novinkách na tomto portálu vědět vždy včas.
Portál www.znamyterapeut.cz je největší křižovatka alternativní medicíny, vybírejte si svého terapeuta prostřednictvím těchto stránek a rozhodujte se na základě zkušeností ostatních, vyhnete se tak případnému zklamání z nevhodně zvoleného terapeuta.
Chcete se podělit o svoji zkušenost s terapeutem nebo metodou alternativní medicíny? Sdílejte tuto zkušenost na tomto portálu a pomůžete tím při výběru ostatním...příště oni zase pomohou svým hodnocením a referencí vám.

Zaujal vás článek?    
  Zpět na seznam článků

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím