https://www.traditionrolex.com/20
https://www.traditionrolex.com/20
Připravili jsme pro vás seriál o nemocech, tentokrát na téma cévní mozková příhoda. Po krátkém popisu nemoci předložíme možnosti léčby klasickou medicínou, možnosti léčby alternativní medicínou, pohled na hlubší - duševní příčiny nemoci a také doporučení, co může pro prevenci nebo vylepšení stavu udělat samotný pacient ve svojí režii.
Cévní mozková příhoda (CMP) se netýká jen lidí starších 70 let, jak si mnozí myslí. Toto akutní onemocnění může postihnout i mnohem mladší jedince. Cévní mozková příhoda často známá pod pojmy jako mozková mrtvice či mozkový infarkt je náhle se rozvíjející postižení určité části mozku. Za příčinou postižení stojí porucha prokrvení mozkové tkáně.
Podle příznaků se mozková mrtvice dělí na ischemickou cévní mozkovou příhodu a krvácivou cévní mozkovou příhodu. Onemocnění je natolik závažné, že se bez rychlé lékařské pomoci neobejde. Základní informace nejen o příčinách by proto měl znát každý.
CMP má mnoho projevů neurologického původu, bohužel jsou ale i pacienti, kteří prodělají tzv. bezpříznakovou mozkovou příhodu. Mezi nejčastější projevy se řadí například:
- ochrnutí některé části těla,
- bolest a motání hlavy,
- zvracení,
- ztráta vědomí,
- porucha paměti, mluvení, zraku,
- porucha citlivosti.
- epileptické záchvaty,
- náhlá změna chování,
- špatná orientace v místě a času,
- problémy s rovnováhou.
Projevy u obou typů CMP jsou obdobné. Avšak nedojde-li u krvácivé cévní mozkové příhody k rychlému zastavení krvácení, hrozí vznik nitrolebního přetlaku, který může mít velmi rychle fatální následky.
Příčinou cévní mozkové příhody je ve většině případů ateroskleróza neboli kornatění tepen. Při ateroskleróze dochází k ucpání cév a může dojít k následnému prasknutí. Mezi rizikové faktory způsobující mozkovou mrtvici se tak řadí hypertenze neboli vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita či zvýšená hladina tuků v těle. Tyto nemoci často vedou k ateroskleróze.
Dalšími příčinami CMP, které není radno podceňovat, jsou poruchy srdečního rytmu takzvané fibrilace síní a flutter síní, dehydratace spojena s vyšším věkem a zapomínat nesmíme ani na vrozené oslabení cévních stěn mozku.
Diagnózu v podobě cévní mozkové příhody je možné vyřknout až po důkladném neurologickém vyšetření. Nejčastěji se provádí CT vyšetření mozku, které objeví krvácení. V některých případech až s odstupem několika hodin po prodělaném onemocnění.
Dále je vhodné provést vyšetření v podobě EKG, které vyloučí nebo naopak potvrdí případné arytmie, a CT angiografie mozku, které odhalí krvácející aneurysma.
Pacienti jsou hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Pod lékařským dohledem jim jsou podávány léky na snížení otoku mozku a na ředění krve. Důležitou součástí léčby je u řady pacientů rehabilitace. V některých případech je zapotřebí i pomoc psychologů, fyzioterapeutů a logopedů.
V akutní fázi moc prostoru pro alternativní medicínu není, naopak je velmi nutný rychlý zásah klasické medicíny a takto postižený musí být hospitalizován. Kde má ale alternativní a celostní medicína místo – je oblast prevence cévní mozkové příhody.
Důležitá je prevence v podobě zdravého životního stylu. Vhodné je pravidelně se hýbat, nekouřit, omezit živočišné tuky, sůl, přidat do jídelníčku hodně ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných potravin. Naopak nezdravý životní styl stojí za ukládáním tuků do cévních stěn a k jejich následnému ucpávání.
Zamyslet se nad svým způsobem života je alfou omegou, avšak v mnohých případech je cévní mozková příhoda i následkem genetické predispozice. Lidé, u kterých se v rodině vyskytla CMP, by měli raději občas zajít na preventivní prohlídku, aby zavčas zjistili, že se něco děje a mohli podniknout potřebné kroky prevence.
Jestliže hlavní příčinou CMP je ateroskleróza neboli kornatění tepen, mělo by hlavní těžiště prevence cévní mozkové příhody spočívat v boji proti ateroskleróze a kornatění tepen, čili:
- Detoxikovat a harmonizovat celý kardiovaskulární systém například pomocí produktu Korolen, nebo Venisfér.
- Podpořit metabolismus tuků pomocí produktu Regalen.
- Vitamarin je ceněn pro svůj protisklerotický účinek na cévní stěny, snižuje hladinu cholesterolu a navíc je i protizánětlivý.
- Celitin také snižuje hladinu cholesterolu a zabraňuje rozvoji aterosklerózy a navíc ještě ředí krev a zabraňuje tak vzniku krevních sraženin.
- Flavocel je skvělý antioxidant, předchází vzniku krevních sraženin a také snižuje hladinu cholesterolu.
- Vitaflorin dodává důležité vitamíny, zejména vitamín B6, B12 a kyselinu listovou, jenž jsou nezbytné pro správný metabolismus homocysteinu.
Více o ateroskleróze a kornatění tepen naleznete v tomto článku: Ateroskleróza a kornatění tepen.
....předchozí díl seriálu o nemocech na téma: Gynekologické záněty
Přečtěte si i následující díl seriálu o nemocech na téma: Chřipka
Zaujal vás článek?
Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!
https://www.traditionrolex.com/20