Známý Terapeut Známý Terapeut
hodnocení článku:
100 %


Science - vysoké dávky vitaminu C zabíjí rakovinné buňky u myší

20. 11. 2015

Nová studie publikovaná v prestižním vědeckém časopisu Science předkládá důkaz, že možná některé kontroverzní představy o vitaminu C nebyly zcela mimo mísu. Studie zkoumala nádory kolem tlustého střeva a konečníku, které obsahují určité genetické mutace, které jsou až z poloviny zhoubné. Tyto buňky do sebe vtáhly takové množství vitaminu C, které způsobilo jejich smrt.

Science - vysoké dávky vitaminu C zabíjí rakovinné buňky u myší

Výzkumníci použili buněčné kultury na experimentech u myší, na kterých zkoumali účinky vysokých dávek vitaminu C. Jejich výsledky ukázaly, že u zmutovaných buněk byla větší pravděpodobnost absorbce vitaminu C, než u nezmutovaných. To je způsobeno regulací proteinu, který "nasává" vitamin C a jeho metabolity do buněk v takovém množství, které způsobí jejich buněčnou smrt.

Vědci pak roubovali tyto mutované nádory do myší, aby zjistili, jak to bude fungovat u živočichů a ne jen v laboratorních podmínkách. Vitamin C překvapivě selektivně toxicky napadal a zabíjel tyto zmutované nádorové buňky.

Další zkoumání účinků vitaminu C odhalilo snížení energetických jednotek, známých jako ATP, což způsobuje kritický nedostatek energie v těchto buňkách, které pak umírají.

Nejdůležitějším poznatkem této studie je odhalení a identifikace buněčné cesty, která je zapojena do zabíjení rakoviny. Vědci zjistili, že terapeuticky účinná chemická látka je metabolit vitaminu C dehydroasorbát. Důležité je, že tohle bude fungovat pouze u zmutovaných buňěk, ale ne u zdravých.

Dříve bylo použití vitaminu C jako terapie léčení rakoviny sporné, některé studie ukazovaly na užitečnost vitaminu C při léčbě rakoviny, některé uváděly jen velmi malý účinek.

Nejslavnějším zastáncem vitaminu C jako léku proti rakovině byl Linus Pauling, vědec a aktivista, který získal Nobelovu cenu za chemii a mír. Jeho poslední roky byly poznamenány jeho až posedlostí využívání vysokých dávek vitaminu C proti všem nemocem, od nachlazení až po rakovinu a to navzdory do tehdy kusým informacím o účincích vitaminu C. Což ho, do značné míry, stálo opovržení vědeckou komunitou.

Tento a další podobné výzkumy o možných účincích vysokých dávek vitaminu C k léčbě rakoviny mají potenciál obhájit část Paulingova dědictví, který byl v pozdějších letech spíše za kacíře, než vědce s dobrým nápadem.

Znamyterapeut.cz

Zdroj: arstechnica.com


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Tomáš Skácel 20. 11. 2015
 

No konečně se k tomu věda taky dostává, jen houšť!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím