Známý Terapeut Známý Terapeut
hodnocení článku:
0 %


Je TČM jen módní výstřelek?

21. 2. 2016

Posledních pár let jsme masivně bombardováni ze všech stran hesly o tradiční čínské medicíně. Ta je příznivci alternativní medicíny opěvovaná a chválená do nebes a naopak odpůrci haněna a zesměšňována. Jak se v tom má potom nebohý pacient vyznat.

Je TČM jen módní výstřelek?

Odpůrci TČM jsou převážně z řad akademické, nebo spíše vědecké obce a to je zcela logické, protože téměř cokoliv co TČM říká, tak je v plném rozporu současného vědeckého poznání o lidském těle. A pokud neprojde tvrzení odborníka TČM dvojitě zaslepeným testem, tak je smeteno ze stolu. Dalším a více rozumným argumentem odpůrců je jisté nebezpečí této metody z pohledu nekvalit terapeutů a dovážených bylin. 

Ne u všeho je možno vůbec dělat dvojitě zaslepené testy a také ne každý západní lékař je kvalitní jak odborně, tak morálně a o nežádoucích účincích dnešních léků netřeba mluvit. Zastánci TČM naopak argumentují tím, že za tisíciletou historii této filosofie je dostatečně empiricky prokázaný účinek této metody a netřeba dále zkoumat to, co je tisíce léty prověřené. Současně existují studie, kdy i západní přístup dokázal, že například akupunktura funguje. Fytoterapie z podstaty věci samozřejmě také, o to se nikdy nikdo nepřel, jen je zdvižený prst na kvalitu bylin. Sám profesor Heřt, nejtvrdší odpůrce alternativní medicíny a dříve předseda spolku Sisyfos, ve své publikaci o alternativní medicíně tvrdí, že nejen akupunktura prokazatelně funguje.

No jo, ale když tedy jedno funguje, tak proč by nefungovalo i to ostatní? Vždyť je to ucelený komplexní systém diagnostiky a léčby. Proč by se to jinak dochovalo? Nedává to smysl, navíc dnešní věda nedokáže říct, jak akupunktura funguje, ale přitom přiznává její funkci? Jsme nějak ve slepé uličce. Nesmíme proto tyhle dva světy míchat do sebe! 
Západ musí pochopit rozdílnost vnímání pojmů TČM, jako například orgánů a prvků, kde je vše myšleno trochu jinotajně až poeticky, ale takhle Čína fungovala od nepaměti, západní myšlení na to není vůbec naladěno. Fyzické orgány jsou v TČM vnímány jako energetické celky, akupunkturní dráhy a vazby pěti prvků můžeme pak vnímat jako jistá nervová spojení jednotlivých orgánů, které se různě vzájemně ovlivňují. Ostatně toto je dnes už vědou také dokázáno. 
Východ, a nejen TČM zase nesmí přistupovat k léčbě stejnými principy jako západní medicína, čili předepsat léčbu TČM jen na základě diagnózy dle západní medicíny. Například, jak je bohužel často běžné, přdepsat bylinky na bolest hlavy bez patřičné diagnostiky. To pak nemohou tyto dva světy vedle sebe správně fungovat! Každý systém má odlišný přístup i řešení.

Já jsem již několik let příznivcem TČM. Ne jedenkrát jsem se přesvědčil o jejích účincích, ale to neznamená, že se nedokážu dívat na věc i kritickým okem. Osobně jsem "členem" přátel klubu skeptiků Sisyfos a většinou oceňuji jejich konání, i když mám jisté výhrady. Ale to není jejich problém, dělají co mají a snaží se to dělat dobře. Já nejsem dogmatik a snažím se dívat na věci z více stran a tuším, že existuje "neviditelné kyvadlo" vyvažující vešekeré extrémní protipóly, které byly, jsou a budou jako trvalé a platné přírodní zákony. (V tomto tedy asi trochu dogmatický jsem :)).

Vnímám působení těchto rovnovážných sil i v přístupu ke zdraví ve světě. Západ si svůj extrém zažil a nyní je evidentní masivní přiklánění k východnímu stylu myšlení, života a filosofie, kdežto na východě je evidentní masivní snaha jít směrem k západnímu stylu života a to se vším všudy. U nás se budují velká meditační centra a na východě staví zase houfně McDonald's. Na východě by asi řekli, západní jang se překlápí v jin a východní jin se překlápí v jang, jedeme v cyklech, netřeba se nad tím pozastavovat, to je "zákon", jako den a noc...

Po této krátké filosofické vsuvce na vysvětlenou, že je vše, jak má být :), se vrátím k tématu. Hodně důležitá je hranice působení TČM. Žádný terapeut TČM nesmí ignorovat její limity v porovnání dnešního vědeckého poznání a musí rozeznat závažnost situace a mít takové znalosti, aby dokázal správně vyhodnotit tyto limity a v případě potřeby doporučit pacientovi klasické lékařské vyšetření! Prostě nehrát si na všemohoucího, tudy cesta nevede. Každý dobrý terapeut TČM by měl vědět, co si může dovolit a ve většině případů jde o stavy, se kterými si západní medicína neví příliš rady a nebo, z pohledu západu, nejsou tyto stavy ještě patologické a diagnostikovatelné. Musíme chápat rozdílnost přístupu TČM, která pracuje už na jemnější úrovni, řekněme spíše preventivně a dokáže efektivně navracet ztracenou rovnováhu kdekoliv v organizmu člověka a předcházet tak rozvinutí závažnějších chorob. Ale zároveň má nástroje, jak řešit i některé závažné nemoci s vysokou účinností a razancí.

Při studiu TČM jsme měli ve třídě odhadem tak jednu čtvrtinu lékařů, západních doktorů s titulem Mudr., minimálně polovina studentů měla vysokoškolský titul Mgr. nebo Ing., jejich věkový rozptyl 18-70 let. Proč by tihle lidé věnovali svůj drahocenný čas a nemalé peníze do studia něčeho tak opovrženíhodného? Určitě se skýtá otázka, nedělají to proto, aby mohli vydělávat na zoufalých nemocných, nejde pouze o byznys? Mohu vás ubezpečit, že v něketrých případech určitě ano :), jsou to jenom lidé. Ale většina rozhodně ne, část studentů tohle praktikovat nikdy nebude, jednak studium není úplně jednoduché a nedokončí jej každý a druhak, někteří jsou pouze nadšenci, které TČM nadchla a přesvědčila svými výsledky a chtějí prostě proniknout do jejích tajů, stejně jako já. A pak zůstane to pevné jádro, kteří školu dokončí a budou studovat tento propracovaný systém celý život s posláním pomáhat ostaním.

Další otázkou je, jaktože jsou sami pacienti ochotni investovat nemalé peníze do léčby pomocí TČM, když podle zarputilých odmítačů alternativní medicíny máme téměř tu nejlepší zdravotní péči na světě a to "zdarma"? Proč roste spotřeba farmak, proč roste takovým tempem počet chronických a civilizačních onemocnění? Copak jsou všichni opravdu tak pitomí a dobrovolně by vyhazovali další peníze šarlatánům? Myslím, že určitě ne, zřejmě jim v jejich trápení nedokáže systém západní medicíny účinně pomoci. Jedno i druhé má svoje limity, to určitě, jen je potřeba opět najít rovnováhu mezi těmito odlišnými přístupy, ale o to se nám, dříve či později, postará ono neviditelné kyvadlo. Koneckonců už dnes existuje výuka částí TČM na lékařských fakultách a další krůček je vznik čínské kliniky v Hradci...

Dříve, či později i zdejší kapacity a lobisté podlehnou tlaku zastánců alternativní medicíny, která nabízí vhodné a efektiní metody jako komplementární léčbu k západní medicíně. Ostatně stejně jako ve Švýcarsku, Německu, Švédsku a jiných vyspělejších zemích, kde je už nejen TČM hrazena z povinného zdravotního pojištění.

Ale to bude vyžadovat i celkem tvrdé nároky na terapeuty TČM, což je jedině dobře. Je potřeba znalosti dostat na nějakou solidní úroveň, nastavit přísná kritéria, která musí terapeuti splňovat, aby mohli svoji činnost vykonávat a pak měli i zodpovědnost. Odměnou pro pacienty by bylo hrazení úkonů TČM z povinného zdravotního pojištění a s tím souvisí MNOHEM efektivnější hospodaření peněz zdravotního systému. Mnohdy totiž stačí píchnout 2 jehličky na správné místo za bratru 500 peněz, nežli přetechnizovaná vyšetření na pěti odborných pracovištích s marnou léčbou s hromadou vedlejších účinků za masných několik set tisíc až milionů korun! Jen zkuste nahlédnout do záznamů zdravotních pojišťoven...

Pevné zdraví všem, 

Antonín


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím