Známý Terapeut Známý Terapeut
hodnocení článku:
0 %


Jan Hnízdil: příčina choroby - lék

12. 5. 2016

Nadměrná lékařské péče škodí zdraví. Pořád dokola opakuji: nemoc je informace o tom, že člověk dělá v životě nějakou chybu. Výjimka potvrzuje pravidlo. Karel přišel ke své nemoci jako slepý k houslím. Už sedm let ho trápí nosní polypy. Jde o výchlipky vyrůstající z vedlejších nosních dutin a šířící se na sliznici nosu. Příčina jejich vzniku je neznámá. Karel kvůli nim nemůže dýchat nosem, špatně spí, chrápe. Navíc se mu zhoršil čich, často krvácí z nosu. Když selhala léčba medikamentózní, přišly na řadu operace. Endoskopických odstranění polypů má za sebou už šest. A plánuje se další. Pořád dokola. Tak se přišel poradit, kde dělá v životě chybu.

Jan Hnízdil: příčina choroby - lék

Karlovi je čtyřiadvacet. Je vrcholový sportovec, fotbalista, dodržuje vzornou životosprávu. Jeho potíže začaly ve třinácti letech. Tehdy se objevily stavy dechové tísně. Lékaři diagnostikovali počínající asthma a nasadili kortikoidy. Od té doby je užívá. Celoročně, každý den. K inhalacím vystřídal Beclomet, Symbicort a Ecobec. Poslední půlrok vdechuje každé ráno Miflonid, na rozšíření dýchacích cest užívá Foradil. Kromě inhalace ústy si kortikoidy stříká sedm let i do nosu. Po Avamysu přišel na řadu Nasonex.

Karla jsem podrobně vyšetřil, poslechl plíce a nic na něm nenašel. Dýchání sklípkové, čisté, po astmatu ani stopy. Ani on sám si na záchvaty dušnosti nestěžoval. Žádné asthma totiž nemá, ani neměl. Dechová tíseň se objevila v době, kdy se rodiče za dramatických okolností rozváděli. Doma tehdy měli strašné dusno. Karel je citlivý a hádky rodičů intenzivně prožíval. Byl v neustálém napětí, sevřený, doslova lapal po dechu. Jeho potíže byly somatizací, ztělesňováním složité rodinné situace, žádným astmatem. Na to se kortikoidy nedávají. Když je ale pan doktor předepsal, starostlivá matka dohlížela nad jejich pravidelným užíváním. Když dospěl, pokračoval v zavedené praxi sám. K lékaři si už chodil jen pro recept. Před sedmi lety ho začaly trápit nosní polypy a ztráta čichu. Vůbec nechápal, co to mohlo způsobit. Vždyť přece tolik let pravidelně užívá léky. Právě proto!

Kortikoidy jsou extrémně účinné, ale také zrádné léky. Mají rychlý a silný protialergický, protizánětlivý účinek. Zmírňují otok a svědění. Jejich podání musí být vždy dokonale zdůvodněné, doba užívání pokud možno co nejkratší. V opačném případě přicházejí na řadu účinky nežádoucí. Přestože se kortikoidů při jejich inhalačním podání dostává do těla relativně málo, mohou se projevit i celkově: odvápněním kostí, postižením zraku: šedým nebo zeleným zákalem, zvýšením nitroočního tlaku nebo kožními problémy. Nejzávažnější jsou ale jejich nežádoucí účinky přímo na sliznici nosu a dýchacích cest. Dochází k jejímu ztenčení, sliznice je zranitelnější, stěny vlásečnic ztrácejí pružnost, zůstávají trvale rozšířené, snadno praskají a krvácejí. Kortikoidy na jedné straně potlačují alergickou slizniční reakci, na straně druhé oslabují její imunitu. Sliznice je o to náchylnější k infekcím a zánětům.

Karlovi jsem vysvětlil, že za polypy, krvácení z nosu ani za ztrátu čichu nemůže. Příčinou jeho choroby je lék. Dlouholetým svědomitým užíváním kortikoidů si zničil čichové buňky i nosní sliznici. Ta se zoufale brání tvorbou polypů. Karel je dvakrát denně zalévá jako zeleninu na zahrádce. Každý rok je lékař endoskopickou operací sklidí. A tak pořád dokola. S Karlem jsme se domluvili, že další operaci polypů odloží. Kortikoidy do nosu si přestane vstřikovat okamžitě, s inhalačními se rozloučí postupně, aby si tělo odvyklo a vystačilo s kortikoidy z vlastních zdrojů. Při kontrole po půl roce byl úplně bez léků. Bez asthmatických potíží zvládá vrcholovou kopanou. Trochu se mu zlepšil čich. To ale nejpodstatnější: růst polypů se zastavil. Potvrdil mu to i lékař na ORL. Operaci má ještě v záloze. Vypadá to ale, že letos se už polypy sklízet nebudou.

Zdroj: Blog Mudr. Hnízdila


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím