Známý Terapeut Známý Terapeut
hodnocení článku:
100 %


Jak silnou podporu má alternativní medicína?

1. 12. 2015

U nás aktuálně vrcholí spory o to, zda má vůbec alternativní medicína místo vedle té západní, ale paradoxně na západě je běžně proplácena ze zdravotního pojištění.

Jak silnou podporu má alternativní medicína?

Ve Švýcarsku si lidé v referendu prosadili uznání pěti alternativních metod, včetně tradiční čínské medicíny a homeopatie, a jejich úhradu z veřejného zdravotního pojištění. I v Německu některé metody jako akupunkturu, osteopatii, nebo dokonce reiki zdravotní pojišťovny aspoň částečně nebo i plně proplácejí. Podmínkou však je, aby měl terapeut nebo lékař povolení k této činnosti, které získá absolvováním státem předepsaného školení a kurzů.

Smyslem alternativní léčby je vyléčení trpícího člověka bez vedlejších účinků a bez velkých nákladů jak pro něj, tak pro společnost. Že je to možné, dokazuje hrazení alternativní medicíny německými zdravotními pojišťovnami. I částečné úhrady alternativních postupů ze zdravotního pojištění jsou v Česku zatím nepředstavitelné, ale podpora zdravotních pojišťoven není nezbytnou podmínku rozvoje netradičních směrů léčby. Pro začátek by pomohlo uznání vybraných metod a povolení jejich aplikace ze strany oficiálního zdravotnictví.

Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK mají osobní zkušenost s bylinnou léčbou dvě třetiny Čechů, zatímco homeopatii vyzkoušelo asi 40 procent lidí a akupunkturu necelá třetina.

Lidí vyhledávajících jiné než konvenční metody léčby přitom celosvětově i v Česku přibývá. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v Evropské unii využívá 100 milionů lidí. WHO už několik let vybízí členské státy, aby terapie jako akupunkturu, ajurvédu, bylinnou léčbu a homeopatii zahrnuly do oficiálních zdravotnických systémů a aby pacienti byli o možnostech jiné léčby informováni. Tyto metody jsou totiž často levnější, šetrnější k pacientům a mnohdy i úspěšnější v prevenci a boji s civilizačními chorobami. Státy by podle WHO měly také zajistit standardizaci a bezpečnost alternativní léčby a zavést zde pravidla pro vzdělávání.


ZAHRANIČNÍ PRAXE
V Německu mohou jít pacienti k akreditovanému terapeutovi, kterých je v zemi 35 tisíc. Jejich činnost je regulována zákonem o léčitelích. Další možností je navštívit lékaře, který má povolení i vzdělání pro provádění přírodní a nekonvenční léčby. Mnohé postupy hradí pacientům plně nebo aspoň částečně zdravotní pojišťovny. Ve Švýcarsku tamní pojišťovny od roku 2012 proplácejí pět alternativních terapií: antroposofické lékařství, homeopatii, nervovou terapii, bylinnou terapii a tradiční čínskou medicínu. Tyto obory musí do roku 2017 prokázat účinnost a efektivitu léčby, aby úhrady ze strany pojišťoven pokračovaly.

Pomocný zdroj: ihned.cz
 


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Vendy L. 1. 12. 2015
 

Jednoznačně bychom v tomto měli jít po vzoru vyspělejších států....myslím, že jasným důkazem jsou statistiky úmrtnosti v ČR vs např.ve Švýcarsku....

Yveta Kouřilová 1. 12. 2015
 

Antonín Hlavinka 1. 12. 2015
 

Tak jakým směrem se chceme vydat?

Tomáš Skácel 1. 12. 2015
 


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím