Antonín Hlavinka Antonín Hlavinka
hodnocení článku:
0 %


Východní pohled na byliny po selsku

29. 7. 2019

Třetí díl úspěšného miniseriálu o bylinách po selsku jsem zaměřil na srovnání původního evropského poznání a toho východního (čínského).

Východní pohled na byliny po selsku

Čínská fytoterapie je v základu prakticky totožná s tou staroevropskou. Přírodu měli oba kontinenty obkoukány velmi podobně. Jenže ta čínská je násobně více rozvětvená a jakoby více ucelená z pohledu působení bylin na jednotlivé orgány, či na jednotlivé příznaky nemocí. Je to tím, že Evropa neměla pro učence tak stabilní prostředí jako měla Asie a hlavně Evropa se vypadala cestou detailního štěpení a izolace jednotlivých účinných složek v bylinách, kdežto Asie skládala postupně a trpělivě celé obrazy působení bylin, které pak vhodně kombinovala a doplňovala! Tisíce let mudrcové empiricky pozorovali a vyhodnocovali jednotlivé působení bylin.

To je zásadní rozdíl jednak v účinku, ale také v nežádoucích účincích. Pokud západ izoloval jednu účinnou látku, tak vytrhl z celého kontextu (obrazu) působení byliny na organizmus jako celek. Tím třeba pomohl s nějakým problémem mnohem rychleji a účinněji, ale za cenu velkých nežádoucích účinků, protože chyběli harmonizační prvky zbytku byliny, případně jiných bylin! Navíc ne každý výhonek má stejný kořen problému a tudíž taková izolovaná látka nemusí pomoct zdaleka všem a už ne všem stejně. Čínská fytoterapie rozděluje působení bylin na hlavní císařské, vedlejší ministerské a pomocné poselské. Tedy se vydává cestou zcela opačnou než západ a celkový obraz působení rozšiřuje místo zužování. Přesně tak, jak to příroda vymyslela...

Rovněž je nesmírně důležité vědět z čeho vznikl daný problém, tedy čínská medicína hledá příčinu vzniku problému, na který pak jemně působí a harmonizuje, ktežto západní medicína hasí vždy jen výhonek a to bývá velmi často silně destruktivní pro oranizmus, protože rozkolísá původní příčinu ještě více, přičmež výhonek drží pod pokličkou a velmi často vznikne další nový výhonek občas i s novou příčinou! To jsou ony vedlejší účinky léků z izolovaných složek bylin.

Vezměme si naprosto jednoduché a základní účinky bylin, tak jak jsou psány ve starých evropských herbářích, psal jsem o nich v minulém díle:
Pokud při ochutnávání byliny cítím trpkost na jazyku, tak účinek bylin bude pravděpodobně stahující, pronikavý, zahušťující a ochlazující, tedy jinými slovy vše, co je kyselé chuti. Co má sladkou chuť často ukazuje na mírnou horkost a účinek je obměkčovací, zažívací, většinou pro člověka přirozené a příjemné. Hořká chuť bylin nám prozrazuje zahřívací a vysušující účinky, dále svírají, vypuzují vlhko a pročišťují. Slaná chuť ukazuje na vysušující, stahující a zahušťující účinek. Ostré byliny jsou moci zahřívající, vypuzují vlhkost, vysušují na vysokém stupni a otevírají póry.

A nyní srovnáme s čínskou medicínou, která zná 5 základních chutí, které náleží vždy jednomu z hlavních pěti orgánů. Kyselá = játra, hořká = srdce, sladká = slezina/slinivka, pálivá = plíce a slaná = ledviny. Podle chuti a působení byliny, tato působí na jednotlivý orgán. Pokud se to ovšem přežene, tak se orgán místo harmonizace rozkolísá a zde vidíme jistou analogii právě v izolaci působení byliny a učinné látky, jak to dělá západ. 

Nebudu zde zacházet do úplných detailů čínské fytoterapie, ale je dobré vědět, že kromě těchto základních účinků se ještě byliny rozdělují na další skupiy dle působení. A to dle termického působení, které je ještě prakticky totožné dle staroevropských středověkých herbářů. Dle čínské medicíny je to detailněji rozebráno na doplnění jin, jang, pročištění škodlivin (opět jin a jang charakteru), ještě detailněji na doplnění energie čchi, či krve pro jednotlivé orgány dle pěti prvků viz. výše a tak dále. Na základě těchto detailních obrazů bylin je už pak na terapeutovi, jak sestaví vhodné byliny podle diagnózy a anamnézy pacienta.

Je třeba nanejvýš zdůraznit, že v pojetí východu je lékem prakticky i strava, protože každá potravina (ne chemicky a strojově zpracovaná) má stejné účinky jako byliny! Často jsou potraviny i samotnými bylinami, které nějak a pravidelně působí na náš organizmus! Klasické potraviny nemají tak silné účinky jako konkrétní a specifické byliny, ale vzhledem ke každodennosti užívání mají ohromný účinek na naše zdraví! Proto je nesmírně důležité znát svoji tělesnou konstituci, svoje fyzické slabiny, jakožto nedostatky, či nadbytky orgánů a podle toho si správně naordinovat správnou stravu, tím docílíte minimálně půlku svého zdraví!!!

Pokud budete horkokrevný jedinec jižanského typu, kterému budou játra "střílet oheň" do dalších orgánů (tzv. samonasírací typ), tak určitě budete muset tento oheň (horkost) chladit a pročišťovat, případně doplňovat vlhko (jin) do jater. Přirozeně pak bude vaše strava, typu zelené chladivé potraviny, kyselé chuti, i vašim lékem při výhoncích typu vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, bušení srdce, nadměrné pocení, neplodnost atd... Naopak, pokud jste rychytický křehký a věčně zmrzlý človíček, tak určitě nebude vhodná potrava, a tudíž i lékem, zeleninové salátky a smoothies, nebo jogurty, to bude spíše jedem a bude to jen prohlubovat výhodnky typu zahlenění, nachlazení, motání hlavy, rýmy, nízký tlak u žen výtoky apd., bude vám naopak svědčit strava teplé povahy, jako jsou pikantnější pokrmy, grilované a pečené maso, pícniny, ostřejší byliny, teplé nápoje, atd.

Toď vše selským pohledem na srovnání přístupu k bylinám. Který přístup je vám sympatičtější a kterému byste svěřili svoje zdraví?

Antonín Hlavinka
znamyterapeut.cz


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím