Antonín Hlavinka Antonín Hlavinka
hodnocení článku:
0 %


Byliny a selský rozum

29. 7. 2019

Za chvíli tu máme jaro a spousta z vás už se nemůže dočkat, jak začne okusovat první zelené výhonky jarních listů, kořínků a ostatní zelené flory. Bodejť by ne, po ospalé a zatěžující zimě je jarní očista naprostou nutností pro všechny vědomé lidi, kteří se snaží být v souladu s přírodou.

Byliny a selský rozum

Jak tak člověk pročítá starobylé herbáře, které popisují jednotlivé účinky rostlin a vidí tu neuvěřitelnou moudrost a zkušenost našich předchozích generací, tak si dnes můžeme pouze postesknout nad současným ignorantstvím.

Nicméně v tomto článku jsem se chtěl s vámi podělit o celkem jednoduchá fakta při určování základních účinků rostlin, na které jsem došel i během zkoumání účinků evropských bylin na syndromy podle TČM a mnohdy je korelace našich předků až neuvěřitelně podobná s učením starých čínských mistrů.

Začneme se základními účinky rostlin a to podle následujícího rozdělení jako je, suchost, vlhkost, horkost a chlad. Každá bylina má tyto účinky a mnohdy ještě zkombinované dohromady. A podle síly ještě můžeme určit stupeň účinku, řekněme 1 až 3, kdy trojka je nesilnější účinek. A jak poznáme která rostlina jak působí? Naprosto jednoduše, stačí nám k tomu jen rozum a oči. 

Pokud rostlina roste ve vlhkém prostředí, tak bývá přizpůsobena k tomu, aby v tomto prostředí snadno přežila, takže bude mít vnitřní účinky opačné, v tomto případě suché. Takže takový blatouch bude nejspíše vysušovat. Navíc blatouch roste ještě navíc ve stínu, takže do toho bude jeho účinek i horký, aby vyrovnával chybějící teplo ze sluníčka.

A takhle bychom mohli pokračovat dále, rostlina, která bude růst na slunci a v suchu, například kaktus, nebo třeba známé aloe vera, tak analogicky bude mít obranné mechanizmy, aby ustála velké horko a sucho, čili účinek bude studený a vlhký na vysokém stupni a po požití této rostliny se do těla dostane vlhkost a chlad :).

Dává to celkem smysl, nemyslíte? Pokud si představíte prostředí, ve kterém se nacházíme, tak moudrost přírody to zařídila tak, aby se horkokrevní jižani mohli chladit a chladit, kdo žije ve vlhkém pralese, tak se bude chladit a vysušovat, kdo žije na severu a v zimě, tak najde ve svém okolí hromadu rostlinek, které budou výrazně zahřívat. 

No a my v mírném páse to máme nejsložitější, protože máme postupně od všeho trochu a musíme používat selský rozum k tomu, abychom se v zimě necpali něčím, co ochlazuje, ale pěkně užívali nasušené zahřívací bylinky, které rostly v sezónu v chladném prostředí a naopak v létě budeme pořádat něco co roste všude okolo na sluníčku a suchu, abychom se zvlažovali a chladili.

Ano a tento základní přístup nám bohatě stačí k tomu, abychom udržovali rovnováhu v těle a tím si udržovali pevné zdraví. Mějme respekt k okolí, ke kterému jsme se tisíce let adaptovali a opravdu nepotřebujeme vůbec nic jiného a importovaného, o kterém často vůbec netušíme jaký má účinek a může nás velmi nepříjemně rozhodit.

Pěkný zbytek zimy, 

Antonín Hlavinka


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím