Pavla Hlavinková Pavla Hlavinková
hodnocení článku:
100 %


Zdravému pomáhá, nemocného skopává ještě níž

14. 4. 2016

O kom je řeč? Kdo něco tak "nemorálního" dělá? Dělá to "příroda" a ne proto, že by byla zlá a nemorální, ale proto, že je moudrá a racionální. Příroda, nebo chcete-li vyšší moc dělá vše pro to, aby byl zachován jen KVALITNÍ život, ne ten poškozený bez perspektivy. Zjednodušeně řečeno, aby ZDRAVÍ JEDINCI BYLI JEŠTĚ ZDRAVĚJŠÍ A NEMOCNÍ ABY BYLI JEŠTĚ NEMOCNĚJŠÍ a nakonec brzy ZEMŘELI a neodčerpávali tady zbytečně zdroje.

Zdravému pomáhá, nemocného skopává ještě níž

Zní to krutě, ale když odhlédneme od morálních hodnot společnosti, tak to má svoji logiku. Jedině zdravý jedinec může zplodit zase zdravého jedince a tak je kvalitní genofond lidstva zachován. Nemocný jedinec by zplodil zase nemocného potomka a genofond by šel do kytek, bylo by čím dál víc lazarů, kteří se o sebe nedokážou postarat a zatěžují tak ostatní, vyčerpávají zdroje pro svoji obživu, vyčerpávají také energii ostatních zdravých jedinců, kteří se o ně musejí starat, ale tito lazaři nepřináší nikomu žádné hodnoty, jsou jako těžké koule u nohy celému společenství, proto jim příroda ještě více hází "klacky pod nohy", aby byla tato marná existence brzy ukončena. Příroda se na to dívá takhle zjednodušeně - jde jí jen o přežití a zachování kvalitního života, neřeší city, neřeší naši lásku k někomu, kdo onemocní, lásku a city už řešíme jen my jednotlivci, naše společnost klade důraz na individualitu, ale příroda "přemýšlí" v globálním měřítku.

Tyto souvislosti jsem vypozorovala během svých zkušeností s lidmi, kteří chtějí navrátit svoje tělo do stavu zdraví. Jestliže přijde člověk, který je jen trošku nemocný, jen trošku vychýlený z harmonické rovnováhy, tak u něj lze krásně pozorovat automatické mechanismy a puzení, které jej vedou k tomu, aby se brzy zase uzdravil, takový člověk se může krásně spolehnout na svoje pocity a chutě na různá jídla, protože jsou vedeny přirozenou snahou organismu rychle navodit ztracenou rovnováhu. Naopak když přijde člověk, který je na tom už hodně zle a jeho stav nerovnováhy trval delší čas, tak jakoby nad ním už příroda "zlomila hůl" a rozhodla se ho dorazit úplně a jeho automatické mechanizmy a puzení jsou sebedestruktivní, někdy velice silně.

Proto tímto chci VYVRÁTIT často používanou radu, která zní: "dej si na co máš chuť, však tělo si řekne, co v danou chvíli potřebuje". Není to bohužel tak. Jestliže máme zdraví už hodně zdeformované, tak už na vlastní pocity není spolehnutí. Pokud už stupeň naší tělesné disharmonie přesáhl jisté meze, tak už nasedneme na pomyslnou sestupnou spirálu, která má urychlit náš odchod na onen svět, protože už nemáme velkou perspektivu. Problém je, že lidé často sami netuší, kde se asi nacházejí, zda se ještě na svoje pocity spolehnout mohou a zda už ne. Proto je potřeba se buď o tuto oblast zdraví, fungování těla a vlivu jednotlivých potravin sám aktivně zajímat (což je ideální), nebo čas od času jít svůj zdravotní stav zkonzultovat s odborníkem. Jakmile totiž dospějeme do bodu, kdy už se nemůžeme spolehnout na své automatické chutě a pocity, tehdy je potřeba ZAPOJIT HLAVU a stravovat se a chovat se VĚDOMĚ, tedy pokud chceme tu bitvu o svůj zdravý život vyhrát.

Vidíme to vlastně hned při vzniku života v případě ranné fáze těhotenství - kdy platí "všechno nebo nic", pokud se embryo začne vyvíjet s vážnější vadou, tak příroda zavčas zasáhne a zničí ho úplně, proto se uvádí, že cca 25% všech těhotenství končí potratem. Když je poškození embrya nízké, tak mu dá ještě příroda šanci a těhotenství pokračuje dál.

Jsme tohoto "zákonu" svědky dnes a denně. Např.když má někdo cukrovku, tak ve většině případů má silné chutě na sladké, což je pro něj krajně nebezpečné, když ho tyto chutě ovládnou, ještě více to zhorší jeho stav a příště bude chuť na sladké o to úpornější. Stejně tak jako osoba trpící ne jen cukrovkou, ale i obezitou má silnou nechuť se hýbat a často mívá neobvykle silné pocity hladu, tyto faktory ho tlačí do ještě horšího stavu a zdravotní problémy se na sebe nabalují. 

Vznětlivý nervák má zřejmě problémy s játry, protože stav jater je zodpovědný za emoci zlosti a vzteku, ale takový impulsivní a horkokrevný člověk si rád dopřává tvrdý alkohol, protože si myslí, že se po něm uklidní a uvolní, jenže tím se do jeho těla dostává ještě více horkosti a v důsledku je ještě více nervozní a výbušný, nehledě na to, že si tím ještě více poškozuje játra...do doby než z toho vztekání třeba dostane infarkt...

Často je také vidět hlavně u mužů situace, kdy si muž stěžuje, že je šíleně vyčerpaný, ve 30 letech absolutně bez libida a nechuti k životu, někdy bere i antidepresiva, ale nemůže si odpustit celoročně několikrát týdně (někdy i denně) tréningy ve fitku, nebo na hřišti, cítí silné puzení se pořádně hýbat a ždímat ze sebe poslední zbytky sil, nemůže si pomoci, ten pohyb "přece nutně potřebuje", ale zároveň si tím sahá do hlubokých rezerv. Do tréningu nebo návštěvy fitka se fyzicky musí hodně nutit, nechce se mu, ale zároveň ho k tomu něco silně táhne a nemůže tomu odolat. Následně je ještě více vyčerpaný až přetažený, že v důsledku už ani nemůže večer usnout jak je jeho tělo vybičované, tak jde místo spánku ještě něco dělat a mylně se domnívá, že to fitko ho tak nabilo energií, jenže každým dnem se mu ráno vstává o něco hůř a hůř a jeho životní energie postupně nepřiměřeně rychle slábne a kradmo přicházejí další zdravotní problémy...a ještě neslaví ani 40.narozeniny a už je šedivý a neplodný...

Na rozdíl od toho může harmonické plynutí životem a reakce na změny probíhat zhruba takhle:

Vezmeme si případ paní M., která je zdravá a vitální žena. Pečuje o svoje zdraví, dopřává si kvalitní stravu s ohledem na její osobní konstituci, má dostatek spánku i pohybu, je v kontaktu se svými potřebami a pocity a harmonicky pluje životem. O zachování života takové ženy má příroda zájem, protože tato zdravá žena může přivést na svět zdravé děti, proto je příroda na její straně. Přirozeně vede tuto ženu k tomu, co jí bude prospívat. V zimě bude tato žena cítit nezvykle vysokou potřebu spánku, bude chodit večer hodně brzy spát a ráno si pospí co nejdéle to půjde. Nebude mít potřebu to přehánět na běžkách ani trávit dlouhé hodiny venku, no a co, že půl města odjelo na víkend na hory a sousedka včera dala na běžkách 18km, raději si přečte u krbu knížku a usrkává zázvorový čaj. Bude ji lákat teplá strava, postřehne i vyšší chuť na maso, vývarové polévky a občas svařák z červeného vína. Bude-li tyto potřeby a chutě respektovat, dojde u ní během zimy k přirozené regeneraci a nabere tak síly na další rok. Na jaře bude cítit chuť začít ráno časněji vstávat a odlehčovat svoji stravu, nebude mít takovou potřebu masa, bude mít velkou chuť na zelené potraviny, klíčky, kopřivový čaj a začne ji to více táhnout ven. V létě bude ráda dlouho venku, brzy časně vstávat a na kole nebo pěšky bude lámat své osobní rekordy v počtu kilometrů, na posezení a lenošení s knížkou si ani nevzpomene. Největší chutě bude mít na melouny, saláty a lehké chladivé potraviny. Alkohol jí najednou nebude dělat dobře, tak si ho nedá, protože by v létě její tělo neadekvátně zahříval. Na podzim začne ráno déle pospávat a ovoce se saláty ji přestanou lákat. Za to švestkové knedlíky z bramborového těsta nebo pečená řepa, mrkev a dýně s cibulí budou pro ni to pravé. 

Pokud paní M. prochází v životě hektičtějším obdobím, tak večer cítí potřebu jít dříve spát, nebo si dodá energii poobědovým spánkem přes víkend, nemá přirozeně chutě sahat po stimulantech jako je káva, RedBull  nebo Milka. Když změní zaměstnání a začne pracovat v silně klimatizované kanceláři, tak najednou v létě přestane tolik vyhledávat chladivé ovoce se zeleninou, ale upřednostní na oběd teplou polévku, která jejímu tělu dodá teplo. Uposlechne-li pokaždé při změně životní situaci, nebo při změně ročního období tyto pocity a bude jíst a žít v souladu s nimi a podpoří své zdraví, její pocity a chutě jsou jí přirozenými rádci.


Zaujal vás článek?    

Názory a hodnocení

Yveta Kouřilová 14. 4. 2016
 

vsak ne nadarmo se rika "co ti chutna nejvice, jez nejmene", ze? :-)


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím