Pavla Hlavinková Pavla Hlavinková
hodnocení článku:
0 %


Využití našich bylinek dle principů tradiční čínské medicíny

20. 2. 2016

Plnoletosti jsem dosáhla v 18-ti letech tak jako všichni ostatní a od té doby jsem se považovala za dospělou, jenže skutečně jsem začala dospívat až daleko, DALEKO později. Začala jsem postupem času více pozorovat svět kolem sebe, více přemýšlet nad fungováním světa a postupně začínala žít svůj život vědoměji.

Využití našich bylinek dle principů tradiční čínské medicíny

 

Najednou jsem uviděla kolem sebe tolik neefektivností, které se běžně dějí, neprospívají ani lidem, ani planetě zemi. Možná jen ekonomice, ale to také ne tak docela když bychom šli až do nejmenších důsledků. Začalo mi neskutečně vadit, jak se se zbožím pendluje po světě sem a tam. Začala jsem si uvědomovat, kolik kilometrů musel každý kousek mého jídla nacestovat, než se mi dostal pod nos. Proto jsem přestala nakupovat tupě a začala nakupovat vědomě a vybírat zboží, které bylo vyprodukováno co nejblíže mému bydlišti. Vím jistě, že kdyby takhle k nákupům přistupoval každý sám za sebe, tak je na dálnicích daleko méně kamionů - tímpádem čistější vzduch pro naše plíce a ceny budou nižší.

Nehledě na to, že mi kdysi utkvěla v hlavě myšlenka, že člověk by měl jíst a užívat to, co bylo vyprodukováno co nejblíže jeho bydliště, protože jen na to je jeho organismus nejlépe přizpůsobený a bude z toho mít největší užitek. 

Tato myšlenka mě začala o něco hlasitěji pronásledovat krátce po začátku mého studia tradiční čínské medicíny (TČM) a začala jsem z toho být postojově rozpolcená. Na jednu stranu jsem byla nespočetně krát přesvědčená o úžasných účincích čínských bylinných směsí, také jsme se o nich ve škole TČM učili a moje nadšení z toho, jak geniálně jsou sestavené v průběhu mého studia rostlo, ale na druhou stranu jsem cítila čímdál větší frustraci z toho, že jsou ty směsi převážně z čínských bylin. A tudíž najedou spousty kilometrů než se k nám dostanou.

Začala jsem se tedy už při studiu paralelně věnovat jisté "alternativě", což jsou produkty firmy Energy, vycházejí také z principů TČM, ale složení jejich produktů jsou převážně Evropské byliny. To se mi líbilo. Jsou skvělé a jsou s nimi také skvělé výsledky při léčbě. Jenže jsem začala také narážet na jejich limity. Pokud byl problém hlubší nebo patologie dlouhodobější, byly už produkty Energy na závažnější problémy krátké.

Evropská bylinná léčba je postavena na jiných principech než čínská bylinná léčba. A to je ten kámen úrazu, evropské bylinné směsi nemají takovou razanci. Geniálně propracovaná čínská bylinná léčba, která je šitá na míru čínskému diagnostickému systému má několik tisíc let dlouhou historii. Ucelený systém TČM je do dnes dochovaný v celé své úplnosti. Na rozdíl od informací o účincích evropských bylin - tady žádný souvislý vývoj zaznamenaný není. V historii naší malé Evropy několikrát došlo k vypálení knihoven, zničení dochovaných zdrojů informací a začínalo se několikrát zkoumat od začátku, nebo se navazovalo na střípky informací, které se dochovaly. Toto se ale ve velké, relativně stabilní Číně tak často nedělo a proto mají v tomto oproti nám takový náskok, tisíce let zkoumání, pokusů, omylů i úspěchů - většina tam zůstala zachovaná.

TČM jsme začali studovat oba společně s manželem a on to vidí úplně stejně jako já. Toužili jsme po tom, aby existoval systém bylinné léčby z evropských bylin, ale postavený na účincích a principech dle TČM. Jo to by byl sen! :-) Proto jsme začali společnými silami pátrat a googlit a informovat se, zda jsou někde dochované alespoň nějaké informace o evropských bylinách, ale aby to bylo z pohledu účinků jako dle TČM a ne podle účinků jako současná fytoterapie. 

A kdo hledá, může i něco najít :-). A my našli několik zajímavých herbářů a knih, ze kterých jsme nadšení a které pokládáme za poklad, jsou to pro nás studnice moudrostí. Jen to tady ještě zatím není běžně rozšířené, první drápečky jsou už ve Švýcarsku, ale jinak po zbytku Evropy ještě nic moc. A to je pro nás výzva.

Víme, nebude to úplně jednoduché, je to v ČR ještě celkem pole neorané, čerpat musíme převážně ze zahraniční literatury, ale to úsilí určitě stojí za to. Nemůžeme jinak, je to naše veliká vize postupně začít aplikovat evropské byliny při léčbě dle principů TČM. A vzhledem k tomu, že do budoucna není jistota v ničem, tak ani není jisté, zda budou pořád otevřené hranice k volnému pohybu zboží - bylin, které putují z Asie nejčastěji do Belgie nebo Holandska a od tama potom do ČR. Může nastat jakýkoliv nepředvídatelný politický vývoj, který bude mít za následek přerušení toku dodávek bylin a potom bude potřeba zareagovat a hledat vhodné alternativy u nás. A kdo je připraven, není ohrožen. Ale předně - vždy bude přirozenější použít bylinu, která vyrostla u nás, než bylinu z Asie.
 

 


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím