Pavla Hlavinková Pavla Hlavinková
hodnocení článku:
100 %


Rebozo - snadná a efektivní příprava na porod

12. 9. 2018

Rebozo je tradiční mexický šál, který se od pradávna hojně používá v Mexiku, Jižní Americe, Asii a konečně začaly být techniky jeho využití vyučovány i v Evropě. Používají jej porodní asistentky a duly zejména v posledních týdnech těhotenství a při porodu, ale po jednoduché instruktáži to skvěle zvládnou i budoucí tatínkové a mohou potom i doma hezky připravovat partnerku na porod a tyto techniky použít i během doprovodu své ženy v porodnici. Tatínkové často velmi oceňují, že nemusejí jen mlčky přihlížet, jak jejich partnerka u porodu trpí, ale mohou aktivně udělat něco pro to, aby jí ulevili a zefektivnili porodní proces.

Rebozo - snadná a efektivní příprava na porod

Působení masáže šátkem Rebozo je na první pohled velmi nenápadné a jemné, ale kdo vyzkoušel, byl překvapen intenzitou jeho působení. Jemné kolíbání způsobuje uvolnění zatuhlých vazů, uvolňuje bolesti zad a třísel.

V čem ale spočívá největší přínos Rebozo masáže, je pomoc při polohování miminka do optimální pozice. Ač jsou miminka moudrá jako příroda sama, tak přesto jim někdy dělá ke konci těhotenství problémy najít tu správnou polohu pro porod, tak po několika opakování rebozo masáže konečně dostanou příležitost k tomu, aby svoji pozici upravila a mohl tak správně začít porod. Pokud miminko není pro porod připraveno v optimální pozici, prodlužuje to velmi výrazně první dobu porodní, nebo se děje to, že se porod vždy třeba už začne jakoby rozjíždět, kontrakce jsou sice nepravidelné, ale velmi intenzivní a po několika hodinách planých nadějí, že "uuuž" zase všechno vyšumí a další snaha o rozjezd porodu je zase třeba další den...a takhle to může rodičku trápit klidně i týden. Tato situace si přímo volá o vyzkoušení Rebozo masáže.

Stejně tak i během porodu miminko mezi kontrakcemi rotuje a pokud je maminka ve stresu a tímpádem stažená, tak rotace miminku nejdou tak, jak by měly, navíc potom kontrakce velmi intenzivně bolí, nebo může průběžně docházet k zastavování porodního procesu. To vše jsou indikace k použití masáže šátkem Rebozo během porodu, uvolní se stažené vazy v pánvi, miminku toto uvolněné prostředí umožní se otočit požadovaným směrem a tím, jak se sníží napětí/stažení, tak i kontrakce následně méně bolí.

Uvolněné a relaxované tělo je základ k tomu, aby porod mohl probíhat co nejlépe, rebozo masáž může být jedna z cest k uvolnění, je to jednoduché a vždy dostupné.

Také při porodu s epidurální analgezií najdou tyto techniky své uplatnění. Rodičky se zavedeným epidurálem častěji leží, necítí potřebu se hýbat a pomáhat tak instinktivně miminku v sestupu a potřebném dorotování, tak i tehdy je více než vhodné tímto způsobem jim pomoci.

Šátek rebozo (nebo jakýkoliv jiný šátek o šířce alespoň 50cm a délce alespoň 150cm) by měl být základním vybavením osoby, která doprovází rodičku k porodu, někdy tento kus látky dokáže skoro zázraky :-).

Vhodné je osvojit si techniku Rebozo masáže už pár týdnů před porodem, aby se pánev zbavila stažení a zatuhnutí, která vznikají v důsledku běžných stresů, nebo nevhodných pohybovým návykům. V uvolněné pánvi může miminko snadněji zaujmout optimální pozici a to je základní předpoklad k tomu, aby se porod mohl hezky rozběhnout a mohl proběhnout přirozeně.

Doporučuji tedy každé těhulce, aby tuto starou, ale pořád účinnou pomoc zařadila do své přípravy na porod, může si tím předejít zbytečným těžkostem.

V případě zájmu ráda vše vysvětlím a ukážu osobně, je vhodné přijít i s partnerem.


www.dulaolomouc.cz


Zaujal vás článek?    

Názory a hodnocení

Klarka 12. 9. 2018
 

Mam s tím vynikající zkušenost, Pavli díky!

Ing. Pavla Hlavinková 13. 9. 2018

Rádo se stalo :-)


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím