Pavla Hlavinková Pavla Hlavinková
hodnocení článku:
100 %


Odběr krve z pupečníku - újma novorozence

21. 6. 2018

Maminky jsou dnes už většinou velmi uvědomělé a nechtějí svoje novorozeně ochuzovat o třetinu jeho krve tím, že se předčasně přeruší nedotepaný pupečník, proto součást jejich porodního přání je, aby dítě mělo dotepaný pupečník před jeho přestřižením. Super, vnímám to jednoznačně jako krok správným směrem. Některé maminky ale svoji "uvědomělost" a aktivitu ohledně zdraví dítěte do budoucna ženou ještě dál, dokonce až do takových "extrémů", že mu nechávají provádět odběr pupečníkové krve do budoucna. Tím se ale svým způsobem dostávají zpět k problému, proti kterému se v porodnictví tak dlouho ohrazovaly.

Odběr krve z pupečníku - újma novorozence

Odběr krve z pupečníku totiž stejně tak jako NEdotepání pupeční šňůry, ochudí dítě o zhruba třetinu jeho krve, která by mu jinak právem náležela. Rozdíl je jen v tom, že při nedotepání pupečníku krev zůstane v placentě a spolu s placentou se vyhodí a v případě odběru ta krev místo v žilách dítěte skončí ve zkumavce. Ale co je hlavní problém je, že NEZŮSTANE DÍTĚTI.

Takové dítě se ihned po porodu stává chudokrevné a to s sebou nese spoustu nepříjemností a nepohodlností pro už i tak náročnou adaptaci v podmínkách bytí na světě mimo dělohu. 

Jelikož se věnuji také tradiční čínské medicíně, tak chápu tuto problematiku navíc ještě i z tohoto východního pohledu. TČM pracuje s pojmem XUE XU, což je vlastně nedostatečnost krve, u dospělých se s tím setkávám velmi často, protože ti už umějí svoje problémy popsat, tak to přijdou řešit. Malé dítě o tom ještě mluvit neumí, miminko tuplem ne, to umí jen plakat, být neklidné a nespavé.

První problémy, které krevní nedostatečnost u miminka/dítěte způsobí, je jeho výrazná nespavost, dráždivost, lekavost a vůbec snížená frustrační tolerance. Dítě s prázdnotou krve může být i hyperaktivní, na první pohled to odporuje logice, řekli bychom, že bude spíše spavé, ale není to tak-krev můžeme chápat jako jakousi kotvu, nebo chladící kapalinu, která když chybí, tak dítě je neustále aktivní a neví, kdy má dost, neumí zpomalit, neumí zastavit, neumí vypnout a spát...

Problémy na podkladě krevní nedostatečnosti se mohou rozvětvovat i dále do batolecího a dětského věku, obzvlášť když není tento deficit dostatečně saturován kvalitní výživou. Nejčastější důsledky potom jsou - suchá kůže, svědivá kůže, hlavně všemožné kožní ekzémy, zácpy a neustálá hyperaktivita, nesoustředěnost, problémy s usínáním i se spánkem. Vzhledem k tomu, že dnes ještě není ve všech rodinách normou kvalitní výživa, navíc v kombinaci s rostoucími nároky na děti, několik kroužků týdně u školních dětí, špatný životní styl, nedostatek odpočinku a spánku, tak může dojít k situacím, kdy po celé dětství není krev doplněna/zkvalitněna a potíže se táhnou až do pubertálního věku i dospělosti.

Pokud takové nedostatečné dítě prochází pravidelným očkováním, reaguje daleko hůře, než by reagovalo dítě s dostatkem kvalitní krve, protože očkování vpravuje přímo do krve tzv. horký toxin. (O očkování se rozepíšu zase někdy příště).

Závěrem - krev je základ, je to důležitá tekutina nutná ke všem pochodům v těle, proto k ní takhle přistupujme. Dotepání pupečníku je dnes už téměř standardem ve většině porodnic, ale co se týče odběru krve z pupečníku, tak nepovažuji za příliš logické oslabit dítě hned při porodu tak velkou ztrátou krve pro případ, kdyby náhodou někdy v budoucnu vážně onemocnělo. Spíš bych se bála problémů, na které si zadělá miminko s chudokrevností při startu svého křehkého života. 

Přírodní medicína naštěstí zná různé způsoby, jak vyživovat a posilovat krev, takže pokud tuto nedostatečnost odhalíme, můžeme se dát do nápravy. Důležité ale je tuto souvislost vůbec objevit, klasická medicína zatím tyto souvislosti moc nevidí, řeší spíš jen důsledky než příčinu (např.ekzémy "léčí" kortikoidy atd.), hledat dávné příčiny současných problémů je spíš jemná práce celostní a přírodní medicíny (a to i přes to, že nedostatečnost krve je velmi rozšířený syndrom i u dospělých a způsobuje spoustu gynekologických, psychických nebo neurologických problémů).


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Mamča 22. 6. 2018
 

Hezky napsáno, je to tak


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím