Pavla Hlavinková Pavla Hlavinková
hodnocení článku:
100 %


Neinformovanost příznivců přírodní léčby o účincích bylinných produktů

12. 1. 2016

Dnes bych ráda něco málo napsala o nařízení Evropského parlamentu a rady Evropského společenství(ES) č.1924/2006, které vstoupilo v platnost v prosinci 2012. Toto nařízení zakazuje uvádět jakékoliv informace o účincích na zdraví u bylinných produktů a bylin. Po tomto datu začali prodejci bylinných produktů tyto informace stahovat ze svých stránek a upravovat texty. E-shopy a prodejci se skoro bouřili, lidé nadávali. Ve velkém nadávali na šílené lobby farmaceutických firem, protože bylo všem jasné, že právě ty za tímto stojí, protože si umí spočítat, jak díky přírodní léčbě přicházejí o svoje zisky. I já ze začátku nadávala, že si už nemůžu snadno získávat informace a volně vybírat a nakupovat bylinné produkty.

Neinformovanost příznivců přírodní léčby o účincích bylinných produktů

JENŽE čím více jsem se v průběhu studia dozvídala o fungování lidského těla z pohledu principů čínské medicíny, tím více jsem začala dávat tomuto nařízení za pravdu. Samozřejmě byl jeden z hlavních důvodů jeho vydání znevýhodnit přírodní léčbu a jen se schovávali za tvrzení, že jde o ochranu spotřebitele, ale přes to v této oblasti spotřebitel tu ochranu podle mě potřebuje. E-shopy s bylinnými produkty jsou také podnikatelské subjekty a chtějí vydělávat, chtějí prodávat, takže je pro ně jednodušší napsat ke každému výrobku co se tím dá léčit, vychválit jej až do nebes a spotřebitel už si sám vybere, co se mu líbí dle jeho laického pohledu, nemusí se už nikdo zdržovat jakoukoliv individuální diagnostikou, aby kupujícímu produkt opravdu pomohl a neuškodil. Ale práce kvapná málo platná, tedy většinou. U nějakého doplňku stravy s vitamíny nebo minerály se snad ani chyba udělat nedá, v tomto ohledu jsme dnes podvyživení téměř všichni a většinou to může prospět, ale problém nastává už i například u tolik populárních zelených potravin, bioinformačních produktů, homeopatie a hlavně potom u všech produktů tradiční čínské medicíny.

Jestliže je známo, že přírodní produkty fungují a mají svoje účinky, tak je logické, že se to nemůže doporučovat plošně. Protože každý má jinou tělesnou konstituci, jiný způsob života a jeho problém pramení z oslabení nebo z nadbytku jiného orgánu, energetického celku, případně meridiánu atd. I když jsou vedle sebe dva lidé se stejnou nemocí nebo problémem - např. Crohnova choroba, vysoký tlak, neplodnost, zácpa, nespavost atd., tak se každý po důkladné diagnostice bude léčit úplně jinými produkty, protože primární příčina vane u každého odjinud. Je absolutní nesmysl předpokládat, že když kolegyni zabral na neplodnost produkt XY, takže mi zabere taky! TAKHLE TO FAKT NEFUNGUJE! MÍSTO, ABYSTE SI POMOHLI, TAK SI MŮŽETE UŠKODIT!

Proto mě děsí když vidím ještě dnes na různých e-shopech s bylinnými produkty členění nabídky produktů dle potíží! Např. "na imunitu", "na zhubnutí", "na gynekologické problémy", "na nespavost"....a pod každou kategorií je několik různých produktů a je ponechána kupujícímu volná ruka v tom, jaký si zvolí. Myslím si, že regulace a ochrana naivního spotřebitele v této oblasti je opravdu na místě. Pokud jde o bylinné produkty-hlavně čínské bylinné směsi - to opravdu nejsou cukrátka, ale silné byliny a měly by být užívány jen na doporučení někoho, kdo zná principy jejich účinků a dokáže dohlédnout všechny aspekty a okolnosti jejich užívání pro každého jednotlivce.

JE TOTIŽ POTOM VELIKÁ ŠKODA, KDYŽ SI BYLINNÉ PRODUKTY NĚKDO KOUPÍ SÁM, NEZABEROU MU A ZBYTEČNĚ POTOM NA PŘÍRODNÍ LÉČBU ZANEVŘE A NEBO JI I HANÍ, ŽE MU UŠKODILA.

Názorně nastíním pár příkladů:

Například tolik opěvované ZELENÉ POTRAVINY. "Všichni je kupujte, je to nejlepší detoxikace a nejlepší výživa". Člověk snadno získá dojem, že to je univerzální detoxikační a výživný produkt. Jenže ani samotní prodejci těchto zelených potravin často nevědí, že tyto velmi ochlazují - obzvláště potom Chlorella. Pro horkokrevné lidi (za podmínek, že jim skvěle funguje trávení) to bude nejspíše přínosem, ale pro zimomřivé lidi s oslabeným trávením-resp.s dle čínské medicíny oslabeným JANGem sleziny nebo JANGem ledvin to bude veliký problém. Někteří lidé po užívání zelených potravin začnou mít například průjem a tato skutečnost je jim vysvětlena tím, že probíhá intenzivní detoxikace a průjmem se tělo čistí. Tak lidé dál tento diskomfort snášejí se slepou vírou, jak se tělo čistí a jak už brzy ty projevy čištění zmizí. Skutečná příčina průjmu (nebo i nafouklého břicha, pocitů plnosti) je, že si Chlorellou zachladili trávení. 

Hodně často se také při užívání Chlorelly začne tvořit akné, což si většina lidí také interpretuje jako čistící proces, jenže nechápou, že tím užíváním si tvoří nové a nové hleny, které následně musejí pokožkou odcházet. Toto nemá s detoxikací nic společného. Spíš díky zachlazení trávícího traktu dojde k horšímu trávení všeho, co snědí, takže budou ve finále ještě méně vitální a akné se bude tvořit dál (protože špatné trávení tvoří v těle spoustu odpadu a také hleny a ty mohou mimo jiné rašit z těla i v podobě akné), nebo kdo bral zelené potraviny, aby zhubl, tak si také nepomůže pokud má oslabený JANG, protože bude ještě hůře trávit (spalovat) a průjmy povedou jen k nedostatečnému zpracovávání živit z potravy - tudíž k nutriční podvýživě a ne ke zhubnutí....

Další příklad může být HOMEOPATIE. Zaručené tipy homeopatických kuliček "na chřipku", "na imunitu", "před očkování", "před porodem nebo operací". Jsou nesmysl už ze samé podstaty toho, jak vlastně tyto produkty fungují. Přesto jsou volně dostupné na internetu a lidé si je mohou volně kupovat bez jakékoliv předchozí konzultace s příslušným odborníkem v této oblasti.

Nejzřetelnější je to u produktů TČM. Protože tyto bylinné směsi jsou už méně širokospektré, ale více cílené. O to hůř při jejich laickém užívání. Vezmeme si například zácpu. Dva kamarádi trpící zácpou. Jeden ji má z důvodu nadbytku JANGu a tudíž absolutního nebo relativního nedostatku JINu. Tento stav vede časem k vysušování tělních tekutin, což mimo jiné i zahušťuje stolici a dochází tak k zácpě. Řešením této situace by bylo doplnit JIN, případně pročistit patologické horko, které vzniká nadbytkem JANGu. Druhý má zácpu z důvodu oslabené celkové Qi, tudíž i oslabené Qi tlustého střeva. Řešením této situace bude doplnit Qi a rozhýbat tlusté střevo. Máme jeden problém, ale různé příčiny. Kdyby si tito dva kamarádi našli na netu v kolonce "zácpa" oba stejný produkt, tak pomůže jen jednomu z nich, případně žádnému, protože zácpa může být následkem něčeho dalšího.

Nebo případ vysokého tlaku. Dle TČM může být příčina v tzv. horkosti srdce a nebo další příčina může být tzv.prázdnota krve - když je dle TČM prázdnota krve, tak musí srdce o to více makat, aby za jednu časovou jednotku prohnalo potřebné množství krve. Je více než zřejmé, že obě příčiny se budou i jinak léčit.

Kategorie kožních potíží, ekzémů, lupů atd. je také rozvětvená. Kořen problému může spočívat v tom, že v těle je přítomna horkost, nebo horkost s vlhkostí, nebo chlad s hleny a to je potřeba vypátrat, aby léčba byla zahájena úspěšně.

Takhle bych mohla pokračovat dál a popisovat další a další problémy, ale to není cílem tohoto článku. Cílem bylo ukázat, že ztížení přístupu k informacím o bylinných produktech široké veřejnosti, může být nakonec pro dobro konečných spotřebitelů, protože shledávám jako velmi škodlivé, aby si laikové sami předepisovali léčbu bez hlubších znalostí.

 

Další článek na téma: Obezita z pohledu TČM


Zaujal vás článek?    

Názory a hodnocení

Antonín Hlavinka 13. 1. 2016
 

K tomu všemu je potřeba dodat pohled na věc z roku 1562 od Tadeáše Hájka z Hájku, který se již tehdy vyjádřil k této věci v nejslavnějším herbáři od Petra Ondřeje Mathioliho. Jeho komentář zněl asi takto:

"A proto neměli by lékaři takové lektvary prodávati babám nerozumným, bláznivým a všetečným, a vrchnost a úřad v každém městě měl by míti dozor nad lékárnami, aby tyto byly drženy k prospěchu lidem, a ne jim k ublížení!".

Dále ještě snad:

"neužívati silných dryáků jen tak vnitřně, avšak toliko s velikým a pečlivým uvážením, aby nepřinesly škody a újmy zdraví liskému."

Známý Terapeut 12. 1. 2016
 

Bez pochyb pravda! Velká opatrnost, pokora a respekt


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím