Pavla Hlavinková Pavla Hlavinková
hodnocení článku:
100 %


Dula v porodnici

8. 2. 2018

I přes značnou osvětu v posledních letech, ještě stále panuje nedorozumění v otázce, KDE vlastně dula rodičce pomáhá a jaká je její role.

Dula v porodnici

Dula NENÍ porodní bába u domácích porodů. Některé duly sice k domácím porodům občas vypomáhat chodí, ale je to menšina, což koresponduje i se statistikami, že porodů v porodnici je ročně přes 100 tisíc a porodů doma přes 200 za rok.

Těžiště práce duly je tudíž v porodnici.

Dula nejčastěji doprovází rodičku do porodnice a tam doplňuje služby porodní asistentky, případně lékaře. Zatímco personál porodnice má na starosti současně více rodících žen, dula je po celou dobu porodu s jednou ženou/s jedním párem. Pomáhá rodičce hledat úlevové polohy, motivuje ji ke změnám poloh, vede rodičku ke správnému prodýchávání kontrakcí, aby byly co nejefektivnější, masíruje jí záda, může využívat akupresuru, aromaterapii, homeopatii, metody rebozo a jiné přirozené metody mírnění bolesti a podpory porodního procesu.

Tatínkovi dula ukazuje, jak může o svoji ženu pečovat on a jak jí může pomáhat. Tatínkové často netuší, co mohou pro svoji ženu udělat, tak jen mlčky přihlížejí a prožívají bezmoc, vidí trpět milovanou osobu a netuší, jak jí ulevit a přitom by tak rádi nějak pomohli. Mám zkušenost, že když tatínky jen trošku navedu na potřeby rodící ženy, tak se ochotně zapojí a jsou z nich úžasní podporovatelé, až sama v duchu děkuji systému, jak je fajn, že se do porodnic kdysi v 90.letech otevřely dveře i partnerům :-) . Často dula s partnerem vytvoří podpůrný tým a vše jde jako dávno nacvičená souhra – tanec, kterým všichni plynou a snaží se rodící ženě co nejvíce ulehčit její náročné chvíle.

Zároveň také dula a partner tvoří rodičce jakýsi „nárazník“ před personálem porodnice, spousta žen se cítí nejistě v nemocničním prostředí, před lidmi, které nezná a před tím je většinou ani nikdy neviděla a je pro ni blahodárné trávit většinu času v kruhu dvou lidí, které zná už z dřívějška a dokáže se tak lépe uvolnit, což je pro porodní proces klíčové.

Dula je rodící ženě/páru neustále k dispozici, takže s ní hned mohou konzultovat každou nově vzniklou situaci, dula už zažila spoustu porodů, tak pozná, co je v pořádku a může vyplašenou rodičku/tatínka okamžitě uklidnit, oni si tím ušetří zbytečné stresy, strachy, nebo rozpaky z toho, zda tedy zvonit na personál s dotazem, nebo vyčkat…. Porodní asistentka přichází jednou za čas poslechnout ozvy, posoudit postupující nález na porodních cestách, nebo se zeptat, zda je vše v pořádku a potom zase odchází za svými povinnostmi a dalšími rodičkami.

Přítomnost duly je přínosná i v tom ohledu, že dula už ví co a jak v dané porodnici chodí, ví kam sáhnout, když je rychle něco potřeba, ví, co která porodnice nabízí a jaké jsou tam zvyklosti.

V neposlední řadě tím, že má za sebou vzdělání pro duly, tak rozumí fyziologii porodu, jeho mechanismům, doporučením WHO, různým patologiím a dokáže informovaně s rodičkou/partnerem probrat nebo přetlumočit možnosti, které jim personál nabízí a rodiče tomu nerozumí.

Přínosy duly dle vědeckých studií

V zahraničí proběhla už řada vědeckých studií, které potvrdily přínos přítomnosti duly u porodu. Práce dul je uznávána také Světovou zdravotnickou organizací (WHO)

Doposud nejrozsáhlejší metaanalýza, která porovnávala skupiny rodících žen s kontinuální podporou duly a skupiny žen bez podpory duly, zahrnovala 23 studií, účastnilo se jí více než 15 tisíc žen z 16 různých zemí, byla zveřejněná v Cochrane Library v roce 2013.

Výsledky této metaanalýzy ukazují na skutečnost, že podpora rodící ženy speciálně vyškolenou osobou – dulou, ovlivňuje zdravotní výsledky porodu lépe než podpora jinými osobami (např.zdravotníky, kteří nejsou přítomni výhradně za účelem podpory, či blízkými osobami rodičky).

Rodičky podporované dulou, mají oproti rodičkám bez podpory:

-         o 28% menší pravděpodobnost, že porod skončí císařským řezem,

-         o 31% menší pravděpodobnost urychlování porodu pomocí syntetického oxytocinu

-         o 9% menší pravděpodobnost užití léků proti bolesti

-         o 34% menší pravděpodobnost, že budou porod hodnotit negativně.

Závěr studie: Všem ženám by se během celého porodu mělo dostat podpory. Podpora byla nejúčinnější, když byla poskytována osobou, která byla přítomná výhradně za účelem podpory, prošla krátkým kurzem a není součástí sociální sítě rodičky (blízká osoba).

Také v roce 2014 Americké kolegium porodníků a gynekologů a Společnost pro mateřskou a fatální medicínu vydaly dokument Konsensus o porodní péči, ve kterém zmiňují, že podpora duly je účinné, ale (zatím) nedostatečně využívané řešení, které vede k lepším porodním výsledkům.


Zaujal vás článek?    

Názory a hodnocení

michaela Matoušková 9. 2. 2018
 

Mici 9. 2. 2018
 

Přesně tak by to mělo být. Jen ty nejlepší zkušenosti! Kdo se bojí porodu, tak s dulou se bude bát o dost méně :-)


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím