Pavla Hlavinková Pavla Hlavinková
hodnocení článku:
0 %


Bylinky po česku nebo po čínsku?

18. 4. 2017

Miluju bylinky, již několik let mě dnes a denně přesvědčují o svojí účinnosti a síle.

Bylinky po česku nebo po čínsku?

Ale aby bylinky účinně fungovaly i v případě opravdu těžkých nebo chronických nemocí, musí být správné užívané. Každá bylina má svoje specifické vlastnosti – např. vysušuje, zvlhčuje, zahřívá, ochlazuje, zprůchodňuje, rozhání stagnace, zabraňuje pocení, otevírá povrch, rozpouští hleny, působí na dolní část těla, nebo na horní atd. atd., těch funkcí je spousta.

Stejně tak jako každý člověk má jinou konstituci – někdo je suchý a horký typ, někdo je studený a vlhký typ, někdo má v sobě vnitřní horko, někdo má nedostatek tělních tekutin, někdo má v sobě vlhkost atd., těchto faktorů je také velká spousta, včetně jejich vzájemných kombinací.

Proto, aby bylina správně fungovala, musí být bylinná terapie přesně cílená a to vyžaduje jak znalosti vlastností/funkcí bylin, stejně tak důkladnou diagnostiku konstituce a aktuálního stavu člověka.

Zatím jsem nenašla ucelenější systém diagnostiky stavu/konstituce člověka, ani ucelenější nauku o bylinách než  je tradiční čínská medicína (TČM). Domnívám se, že snad na světě ani nic lepšího není, vzhledem k dlouhé historii TČM v řádu několika tisíců let.

Z výše uvedeného je zřejmé, že nemohou fungovat doporučení typu: “Na kašel čaj z lípy nebo divizny“. Je potřeba zohlednit charakter kašle, zahleněnost/suchost, přítomnost horka či chladu v organismu. Potom můžeme doporučit vhodnou bylinu. Stejně tak jako jsem kdesi četla „Chcete zhubnout? Pijte mátový čaj“. Opět naprostý nesmysl, protože příčin obezity je spousta.

Zde platí, že nelze doporučovat byliny plošně „na diagnózu, na problém“, co pomohlo jednomu, nemusí pomoci druhému, protože má ten problém třeba z trochu jiného důvodu. Čínská medicína učí – doporučovat byliny cílené na daný konkrétní případ, s ohledem na konstituci a aktuální stav.

Samozřejmě česká/evropská nauka o bylinách už má také nějaké zkušenosti a je vypozorované, že na daný problém pomůžou nejpravděpodobněji ty a ty byliny, ale vždy tam to procento úspěšnosti bude o něco nižší, než kdyby se bylina doporučila na základě důkladné diagnostiky dle TČM.

Proto mě mrzí, že se nad bylinkami někdy už zbytečně zlomí hůl s tím, že „asi moc nefungují“, může to být dané tím, že nebyly užívány úplně trefně na míru.

Další faktor, díky kterému je léčba bylinami dle TČM úspěšnější než léčba klasickým způsobem „bylina na nemoc“, je skutečnost, že koncentrace bylin ve směsích (ať už v tabletách nebo odvarech) je několikanásobně vyšší než jsme zvyklí my. To, co užíváme my jsou opravdu jen „čajíčky“, které tak trošku polechtají, neublíží a ani moc nepomohou.

Proto základ úspěšné bylinné léčby je – najít vhodné byliny/směsi bylin na daný konkrétní případ a užívat silné dávky, aby to tělo mělo šanci pocítit a mohlo na to začít reagovat.

Největší výzva pro mě je používat naše evropské byliny, ale s využíváním principů diagnostiky tradiční čínské medicíny. Více o tom jsem psala už loni v tomto článku: Naše bylinky dle TČM

Předchozí článek na téma: Východní vs západní zdravotnictví….a nebo co je vlastně ta prevence?


Zaujal vás článek?    


Související metody

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím