Antonín Hlavinka Antonín Hlavinka
hodnocení článku:
100 %


Proč nemůže být štěstí trvalé

20. 3. 2016

Naše společnost je naprosto závislá na štěstí. Snažíme se štěstí normalizovat, snažíme se ho měřit, snažíme se ho vyhledávat a snažíme se být trvale šťastní. Jsme úplně úchylní v tom, být za všech okolností šťastní. Dnes a denně vidíme štěstí v reklamě, sami sebe přesvědčujeme, jak vše děláme dobře a jak se máme dobře a proto jsme šťastní.

Proč nemůže být štěstí trvalé

Stačí se podívat na sdílené osobní příspěvky na sociálních sítích, které jsou v drtivé většině jako reklama na margarín, či prací prášek, samo štěstí. A proč říkám reklama? Protože to, co sdílíme je ve skutečnosti to, co a jak to chceme mít, jak chceme vypadat. A čím víc ukazujeme světu, jak jsme šťastní a spokojení, tím víc většinou nejsme a sami sebe takto jenom lacině přesvědčujeme.

No a logicky, co je na druhé straně, na straně přítele ze sociální sítě a konzumenta takovéto reklamní zprávy? Je to frustrace, často závist, nepřejícnost a motivace tuto reklamu trumfnout ještě větším štěstím! Je to pokrytecká hra, která je pouze hra na štěstí, ale ve finále nemá s opravdovým štěstím pranic společného, spíše naopak. Často jde o kupčení lajk za lajk, přetvářka, narafičené "best of" fotky a videa, na které se všeobecně očekávají pozitivní a přejícné reakce, stala se z toho jakási povinnost.

Netvrdím, že člověk není šťastný, nebo že nemůže být, kdepak. Naopak, člověk dokáže být velmi šťastný, ale nebudu Vás napínat a mám pro Vás první dobrou zprávu. Určitě nikdo na světě není a nedokáže být trvale šťastný! Ani nejosvícenější mnich, či Budha není a nikdy nebyl trvale šťastný, určitě ne v tomto světě, kde existuje rovnováha. Maximálně co může velký učenec být, tak trvale prázdný, ani štěstí, ani neštěstí, prostě JE, toť vše.

A radujte se, mám pro Vás hned další dobrou zprávu, pokud jste někdy, nebo zrovna teď smutní, v depresi, či nešťastní, tak je to jen důkaz toho, že jste určitě byli a brzy budete zase šťastní a veselí! :-). A čím více jste nyní nešťastní, tak tím více budete šťastní! To je prosím zákon, zákon o zachování energie, berte to jako fakt. Když Vám bude nejhůře, budete si myslet, že nic nemá cenu, tak si tento fakt uvědomte a hned Vám bude možná lépe, jednoduše v největším neštěstí si uvědomte, že zase přijde štěstí, tak jako den a noc, jako zima a léto.

Někdo z Vás možná někdy zkoušel drogu, nebo nějakého narkomana viděl, nebo zná a tam vidíte, že je vždy něco za něco. Vezme si drogu, cítí se báječně, chce létat, čím silnější droga, tím větší euforie, neskonalé štěstí, radost, láska... ale brzy přijde noc, propad, totální deprese, neskutečná muka, energie se zase musí vyrovnat. A když je to již hodně v extrému, tak to začíná být i životu nebezpečné, může dojít k velkému překlopení v opak. Z naprosté radosti se až chce vzlétnout, což nemusí dopadnout dobře, pokud stojíte na střeše paneláku. Nebo naopak, pokud prožíváte nesnesitelná muka, deprese, tak byste nejraději skočili vědomě.

Takže máme vlastně dvě možnosti, buďto si uvědomíme, že když je nám hodně zle, tak je otázka času, kdy nám zase bude hodně dobře a nebo se pokusíme být neutrální, bez emocí, promeditovat se až k velkému prázdnu, říká se tomu nirvána, tao, osvícení...

Don't worry be happy (soon)..


Zaujal vás článek?    

Názory a hodnocení

Ing. Pavla Hlavinková 23. 3. 2016
 

Skvělá úvaha ze života :-)

Miki . 23. 3. 2016
 

A to je vlastně fér :-)

Michaela Nováková 23. 3. 2016
 

Souhlas, jednou jsi dole a jednou na hoře....nebo někdo žije mělce, neutrálně až nudně a takové výkyvy nemá a to je asi potom celkem nuda. Jo a trefné o tom kupčení lajk za lajk, to mě nenapadlo se na to takhle dívat, ale když se nad tím zamyslím, tak je to vlastně fakt.


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím