Antonín Hlavinka Antonín Hlavinka
hodnocení článku:
0 %


Lesk a bída našeho zdravotnictví

21. 3. 2016

Celkem často býváme svědky toho, že západní lékařská obec (ať už lékařská komora, ministerstvo zdravotnictví, akademie věd a alma mater) celkem výrazně brojí proti alternativní a celostní medicíně a snaží se vytahovat všechny trumfy, které má k dispozici, aby represivně potírala rozšiřování většiny oborů celostní a alternativní medicíny. Je zde více důvodů proč se to děje a určitě ne všechny důvody jsou pouze "korupčního charakteru". Pojďme se podívat na ty nejpalčivější témata.

Lesk a bída našeho zdravotnictví
 

Peníze na prvním místě

Ano mamon je modla dnešní doby a většinou bývá nadřazen vyšším morálním zásadám. Musíme si uvědomit, že peníze jako takové za to nemohou, je to pouze druh energie a ta může být zneužita pro špatnou věc, nebo využita pro dobrou věc. Důležitý je správce energie. A zde nastává největší rozkol. Musíme uvažovat, že lékař, terapeut, ministr, poslanec, vědec je člověk z lidu a tedy jaký je národ, takového krále si zaslouží, je volen z lidu, společnost ho utváří stejně jak mě i Vás.

Nesmíme se potom divit, když dá lékař přednost prostředku, ať už léčbě či léku, který je pro něj samotného nejvýhodnější, ovšem už nemusí být tolik pro pacienta, ale lékař má svědomí čisté, protože něco stejně musí pacientovi předepsat, zanedbat péči nesmí. Navíc on vydělávat na chleba taky musí. Pojišťovna ho sleduje, zdali příliš neplýtvá jejími prostředky na různá drahá vyšetření a na léky, které jsou hojně dotované. Co teprve pacient, který se okolnostmi dostane k jinému doktorovi, který má svoje favority a začne prosazovat jiné značky léků...

Nedostatek času a pozornosti

Nebohá babička, pak trpně snáší rapidní tranformaci svého důchodu do různých léků, všech značek, které nestihne stejně ani zdaleka spotřebovat a vrátit je už nelze, protože je balení načaté a že jich takto otevřených balení má, když každá návštěva doktora většinou znamená i změnu léků. "Naštěstí" toho bere tolik, že už nepotřebuje obědvat, ono beztak na jídlo, po takové smršti, ani nemá chuť. Doktorovi raději o vedlejších příznacích neříká, neboť by zvýšil podíl prášků A, snížil podíl prášků B a přidal by prášky C a ještě raději přihodí D na nespavost, aby byla babička spokojená. Rodině babička taky raději nic neříká, protože pak poslouchá jen nadávky a výčitky, že to všechno stejně nebere podle předpisu a přeci už taky dost zapomíná... A tak babička nemluví o ničem jiném, než o svých zdravotních problémech, které se jí postupně nabalují z nežádoucích účinků a tohle trápení nejraději sdílí mezi "svými", kteří jedou ve stejné spirále léčby čehosi, s nějakými účinky a celkem jasnými nežádoucími účinky. Hlavně když to babičku udrží dostatečně dlouho na živu, aby v lékarně mohla nechat další půlku důchodu. Co naplat, že přišla chudina k doktorovi "pouze" se zvýšeným tlakem.

O tomhle, ale establišment celkem zarytě mlčí, je to příliš veliké sousto, které se nesmí vytahovat, protože tomu veřejnost přeci nemá co rozumět, tomu rozumí pouze dobře placení odborníci, kteří jsou zajisté "natuty" nezávislí a vůbec nejsou zvýhodnění stávajícím stavem, že ano? A tak se čím dál více odvádí pozornost na zástupné problémy a problémky a to dnes pozorujeme, mimo jiné, jako hon na čarodějnice a šarlatány. To na ně se ukazuje, že blbnou lidem hlavy, kteří vykračují z tohoto bezvadného systému a popíjejí "savo", kupují diamantové vody a nedej vládo, dokonce pěstují konopí a co hůř, užívají ho! Avšak zde přichází na řadu další kalibr pro udržení tohoto fungujícího penězotoku, pardon zdravotního systému, přichází dehonestace a zákaz bylin, jako přírodního léku, zákaz praktikování celostní a alternativní medicíny a masivně se začne propagovat nezdravá strava, cigarety a alkohol a pak zázračné chemické léky, které nás z toho snadno dostanou, aspoň tak je nám to prezentováno.

Druhá strana mince

O případy zmíněné výše zakopnete na každém kroku, nicméně existuje i druhá stránka zdravotního systému a tou jsou opravdu správně směřované peníze, které lidem opravdu pomáhají a slouží svému účelu, zde by člověk i přimhouřil oko na půl žérdi před občasnou korupcí. Vůbec nelze zpochybnit hlavně akutní péči naší (západní) medicíny, i když odhlédneme opět od několikrát prokázané korupce. Špičkoví odborníci pracují na špičkových pracovištích a opravdu si dokáží udělat jméno ve světě. Velký respekt těmto oborům a tímhle směrem by se měla západní klasická medicína ubírat. 

Je potřeba si ale uvědomit, že tohle je pouze špička ledovce a těchto odborníků je opravdu velmi málo a odpovídá to standardnímu gaussovskému rozdělení populace, které je poplatné pro všechny obory lidského konání. Čili stejně tak často narazíte na špičkového odborníka na poli moderní vědy, který je nepopiratelně obrovský přínos pro společnost a zrovna tak často potkáte opravdu "osvíceného" mistra z oboru přírodních, holystických věd. Obě strany si musí přiznat, kde mají silné a kde slabé stránky a efektivně tohoto potenciálu využívat. 

Kde je silná klasická medicína?

Jednoznačná přednost je u již patologických projevů nemocí a urgentních stavů, úrazů, apd. Zde si připisuje medicína a celkový systém jednoznačně záchranu mnoha a mnoha životů a také rozhodně zvedá i kvalitu života pacientů o tom bez pochyb. Jednoznačně má zapadní medicína zásluhu na tom, že se průměrná doba života za posledních, řekněme, 100 let výrazně zvedla. Bohužel tak jak roste průměrná kvalita i délka života, tak roste i pohodlnost, ať už spojená s nedostatkem, možná spíše s nepotřebou pohybu, tak s obstáráním kvalitní potravy. Holt nějak se narůstající počet lidí musí nasytit a zabavit. Ano dejte lidem chléb a hry... Nu a máme tu razantní, exponenciální nárůst tzv. civilizačních chorob...

Kde je silná alternativní medicína?

A právě na civilizačních chorobách si ta moderní západní medicína, jak víme, zatím láme zuby... naštěstí ale existuje celkem efektivní lék na tyto neduhy, ano hádáte správně, je to celostní, přírodní, původní alternativní medicína. Jednoznačně je silná v prevenci, čili v oblasti, kdy se ještě neprojevuje patologie disharmonie organizmu a psychiky a pak jednoznačně chronické táhlé nemoci, se kterými si obvykle umí docela dobře, rychle a efektivně poradit. Dále si celkem úspěšně razí cestu právě na poli tzv. civilizačních chorob, autoimunitních selhání, apd. Paradoxně vyniká právě v těch oblastech, kde je moderní západní medicína často bezmocná, nebo jen minimálně efektivní. Nasazení celostního přístupu v těchto oblastech je nasnadě, jednak by se jednoznačně zlevnil celý proces léčby a pak by byl pacient ušetřen časté intoxikaci chemickými léčivy a nepříjemným vyšetřením.

Závěrem bych rád dodal, že jak existují atestace a vzdělání v oborech na straně západní medicíny, tak tohle žalostně chybí na straně alternativní medicíny a přiliš často se stává, že si terapeut o sobě myslí, že zvládne i případy, na které v žádném případě nemá, nebo například nerozezná již nutnost hospitalizace a akutní péče západní medicíny apd. A to i přesto, že většina z příznivců alterny dělá svoji práci dobře a svědomitě. Alternativní medicína by neměla být stavěna na stejnou úroveň jako klasická, má své místo hlavně v prevenci a v celostním přístupu, v pojetí celé bytosti jako takové. Nerad bych mluvil o alternativní medicíně, ale spíše o alternativním přístupu harmonizace člověka s cílem dosažení celkové pohody a zdraví.

Antonín

 

Zaujal vás článek?    

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím