Antonín Hlavinka Antonín Hlavinka
hodnocení článku:
100 %


Lékaři volají SOS

25. 6. 2018

České zdravotnictví bude v roce 2018 hospodařit s prostředky celkem za 300 000 000 000 Kč. Celých 300 miliard korun! (tedy 297 mld. přesně). A výdaje určitě nadále porostou s tím, jak stárne populace a hledají se cesty, jak systém zefektivnit a kde uspořit. Rostoucí výdaje do zdravotní péče jsou tedy logické, populace opravdu stárne a také se objektivně dožíváme vyššího věku, takže by zdánlivě nikdo nic nenamítal.

Lékaři volají SOS

Statistika je kouzelná

Jenže ve světle detailnější statistiky a srovnání se dostáváme do zcela jiné optiky a začínáme v současném zdravotním systému vidět výrazné trhliny. Takzvaná naděje na dožití v dobrém či velmi dobrém subjektivním zdraví, tedy léta, která lidé prožijí s pocitem dobrého nebo velmi dobrého zdravotního stavu, jsou u nás daleko nižší než v EU. U 65letých mužů činí 3,5 roku, u jejich vrstevnic dokonce jenom 3,1 roku. Evropský průměr je u mužů 7,1 a u žen sedm let (bez Bulharska a Rumunska). Navíc se tato hodnota od roku 2005 nezměnila, spíše naopak. Lidé se tak dožívají sice vyššího věku, ale o to delší dobu žijí v zoufalém zajetí chronických a jiných nemocí!

Cukr a bič

Chci Vám nabídnout férový náhled na tuto problematiku, jak jí vnímám a určitě se chci vymezit jen tvrdé kritice. České (myslím, že i Slovenské) zdravotnictví je poslední západní zdravotnictví směrem na východ, tedy takové, které má jistou garanci kvality minimálně v té akutní péči, které je na výborné světové úrovni a buďme velmi rádi, že můžeme tento nadstandard využívat, když je potřeba. I zdravotní vzdělání nemáme špatné, jezdí k nám studovat značná část zahraničních studentů, otázka, zda tím nezískají levné špičkové vzdělání, které uplatňují mimo naši kotlinu a brání tak vystudovat našinci, který by to do systému vrátil pravděpodobněji…

AKTIP a ostatní

Před více jak 2 lety jsem na podobné téma sepsal tento článek, kde se snažím srovnat přístupy k celostní a alternativní medicíně na západ od nás. Aktuálně je to velmi třaskavé téma kvůli dokumentu kolem alternativních center jako AKTIP a dalších. Jenže jedna vlaštovka jaro nedělá a nelze kvůli selhání jedince odsoudit celé odvětví, to bychom klesli opravdu hodně nízko a druhé straně by se podobné srovnání, myslím, vůbec nelíbilo! Určitě je ale dobře, že se tato diskuze otevřela, protože je to signál ke změně.

Zdravotnictví jde opravdu špatným směrem

Aktuálně probíhá v ČR hon na čarodějnice a současný establišment si to náramně užívá, neboť už se nemusí o koryto s nikým dělit. Doktoři mají vracet diplomy za to, že přešli na „druhý břeh“, za to že jsou znechuceni ze současného stavu a fungování medicíny, stejně jako většina pacientů, kteří houfně a zoufale hledají alternativu. Už tisíce doktorů přešli na onen „druhý břeh“ a často není jejich motivací plné bankovní konto, protože v současném systému by mohli předepisovat miliony pilulek za statisíce měsíčně, kterými by si tvořili další a další pacienty, jak to často západní medicína dělá, respektive k čemu naše doktory motivuje! Drtívá většina chce jen dostát svému Hippokratovu slibu, který se často v současném systému vytrácí a válcuje ho mamon a pacienti trpí. Jen pro zajímavost, při studiu TČM jsme měli v ročníku přibližně 40 % praktikujících lékařů z různých oborů a znal jsem jejich motivaci.

Ve staré Číně se doktorovi platilo za to, že jeho pacient neonemocněl a když onemocněl, tak se doktor o něj musel ze svých prostředků postarat! U nás je tomu bohužel zcela naopak, doktor dostane zaplaceno tím víc, čím víc nemocí najde a „léčí“. To je taková zrůdnost, že to nemá obdoby a pokud chceme represe, tak souhlasím, zaveďme to stejně jako ve staré Číně a pro všechny, jak doktory, tak léčitele. A pokud se toto stalo u císaře, tak byl doktor bez milosti popraven. To byla pak obrovská motivace vyvinout opravdu funkční a efektivní léčebný systém včetně silné prevence…

Staré a nemocné struktury

Jen pár starých struktur drží současný obludný stav zdravotnictví ve stavu, v jakém je. Jsou to nabubřelí egomaniaci, kteří se drží dávno přežitého systému a jsou naprosto uzavřeni všemu novému, co by mohlo tento systém zefektivnit a obohatit a ve výsledku by na tom vydělal pacient! Kdyby jen naslouchali lidem, těm 60 % občanů ČR, kteří mají zkušenost s alternativní a bylinnou léčbou, a tak rádi by v tom pokračovali. Kdyby jen dostáli předvolebním slibům svých partajních papalášů, kdy snad každá strana se zavázala po volbách podporovat alternativní a celostní medicínu, ale ve výsledku se děje pravý opak! Kdyby jen vyslechly naléhavá doporučení WHO (světové zdravotnické organizace), která tlačí na jednotlivé státy, aby zaváděli do praxe obory celostní a alternativní medicíny jako je homeopatie, tradiční čínská medicína a další! Kdyby se jen chtěli inspirovat vyspělejšími státy, které doporučení WHO vyslechly a kde jsou běžně obory celostní a alternativní medicíny již hrazeny z veřejného zdravotního pojištění!
A opravdu ve WHO a na západ od nás nejsou hloupější doktoři a tupější občané, je to právě naopak! Jak dlouho se ještě budeme dívat na naše umírající blízké, se kterými si současné zdravotnictví neví rady a často jejich zdravotní stav zhoršují přetlakem prášků za nepředstavitelné sumy, které za to platí i nad rámec pojištění?

Pravidla v alternativní medicíně jsou nutnost

Místo naprosté ignorace a štvaní výrazné části nespokojeného obyvatelstva proti sobě, by si postkomustičtí potentáti měli vzít k srdci výzvy WHO a příklady z vyspělejších systémů. Proto vyberme několik doporučených alternativních metod, kterým dejme jasná pravidla, kdo a za jakých podmínek smí jejich praktikování vykonávat, stejně jako třeba v Německu nebo Švýcarsku. U nás se vystřelí do tmy schválení TČM jako lékařského oboru bez jakýchkoliv pravidel, který se po sléze zase zruší! To prostě nejde pochopit a někdo by za taková špatná rozhodnutí měl nést konečně zodpovědnost, a ne dostat nějakou jinou vysokou funkci s teplým místečkem a dále blokovat vše nové a perspektivní!

Věda, pavěda

Nejednou jsem vedl diskuze se skeptiky, konkrétně kolem TČM, když mě poučovali, jak není vědecky dokázán účinek této metody. Ale nejsmutnější na tom celém bylo, když se takových lidí zeptáte, co o této metodě ví, zdali ji studovali, když to a priori odsuzují, tak vždy mlčení a následné pseudoargumenty o studiích, urážky a bla bla bla. Nikdy žádný pádný argument, na jednu jejich studii pošlu jinou s odlišným výstupem. Takže diletantizmus nejhrubšího zrna a o slušnosti se nedalo nikdy už vůbec mluvit, úroveň jako ta největší lůza a spodina, a to jsou zpravidla velmi vzdělaní lidé.

Neříkám, že každý obor alternativní medicíny je funkční a ověřený, za poslední dobu se jich vyrojilo hojně a některé mají opravdu velmi pochybné základy, ale opět volám po jasných pravidlech, to by byl pro začátek už tak ohromný výkon. Navíc všude jsou lidé s různými motivacemi, ale to jsou na obou stranách, společnost je stále tatáž.

K těm studiím bych chtěl jen krátce zmínit, že je obrovsky důležité jak a kdo takovou studii dělá a je jedno, zda je dvojitě zaslepená a bůhví jak vědecká! Bylo totiž prokázáno, že záměr studie dokáže diametrálně změnit její výsledky! Více o tomto fenoménu jsem se rozepsal zde, určitě si přečtěte.

Navíc se kdysi člen britské akademie věd zeptal C.G. Junga, jak je možné, že nejinteligentnější národ na světě, jakým Číňané jsou, nemá vědu? Jung odpověděl, že oni vědu mají, jen jí nerozumíte! Oni mají zcela jiný pohled na svět a to takový, že západ se na svět dívá očima kauzality, tedy příčina-následek, vážení a měření, kdežto východ vidí svět očima synchronicity, jak to Jung nazval. Synchronicita je něco jako vidění světa v celkovém kontextu, v celkovém obraze událostí, které nejsou náhodné. Více se dozvíte v análech slavného psychoanalytika Carla Gustava Junga, pokud Vás tento pohled bude zajímat. Více se o tom nebudu rozepisovat.

Možné východisko z nepříjemné situace

Již před pár lety jsem si uvědomil, že je nutnost dát alternativní medicíně jistá pravidla, a proto vznikl portál znamyterapeut.cz, který má ukázat metody a terapeuty v pravdivém světle a pacienti/klienti by si měli sami sdílet svoje zkušenosti. Za tu dobu provozu portálu jsem ještě více pochopil celý tento systém a jak to všechno funguje a jak neuvěřitelně rychle se tento sektor rozrůstá. O to více, je potřeba vnést do toho „pytle blech“ trochu světla a jasná pravidla, protože příznivců alterny raketově přibývá a bohužel je to hlavně z důvodu velkého zklamání z klasické medicíny.

Čili dejme lidem, co chtějí, dejme jim alternativu a zároveň je můžeme ochránit před nejhorším. Dejme kvalitním terapeutům alternativní a celostní medicíny šanci, aby mohli pomáhat ostatním a předávat jim mnohdy velmi kvalitní rady a pomoc. Jsem přesvědčen, že státní kasa by ušetřila ročně miliardy korun za cenu zdravějších a šťastnějších obyvatel. Čím dříve toto představitelé stávajícího establišmentu pochopí, tím lépe pro nás pro všechny. Neustálým protahováním a represemi jen naštvete více lidí a odejdete potupeni a s ostudou.


Zaujal vás článek?    

Názory a hodnocení

Aha 26. 6. 2018
 

Haha, no kez by

Ctenar 26. 6. 2018
 

trefne shrnuta soucasna situace, lip bych to nenapsal...je to bordel co se tady deje....joo stacilo by nasledovat doporuceni WHO a mohlo by to u nas s integraci alternativni mediciny vypadat jako v Nemecku nebo Svycarsku, to by se nam panecku jinak zilo, ale farmaceuticke firmy by prisly o mega zisky a to nechteji-u koryta se lip mlaska...


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím