Antonín Hlavinka Antonín Hlavinka
hodnocení článku:
100 %


Jak silnou podporu má alternativní medicína?

21. 3. 2016

U nás aktuálně vrcholí spory o to, zda má vůbec alternativní medicína místo vedle té západní, ale paradoxně na západě je běžně proplácena ze zdravotního pojištění.

Jak silnou podporu má alternativní medicína?

Ve Švýcarsku si lidé v referendu prosadili uznání pěti alternativních metod, včetně tradiční čínské medicíny ahomeopatie, a jejich úhradu z veřejného zdravotního pojištění. I v Německu některé metody jako akupunkturu,osteopatii, nebo dokonce reiki zdravotní pojišťovny aspoň částečně nebo i plně proplácejí. Podmínkou však je, aby měl terapeut nebo lékař povolení k této činnosti, které získá absolvováním státem předepsaného školení a kurzů.

Smyslem alternativní léčby je vyléčení trpícího člověka bez vedlejších účinků a bez velkých nákladů jak pro něj, tak pro společnost. Že je to možné, dokazuje hrazení alternativní medicíny německými zdravotními pojišťovnami. I částečné úhrady alternativních postupů ze zdravotního pojištění jsou v Česku zatím nepředstavitelné, ale podpora zdravotních pojišťoven není nezbytnou podmínku rozvoje netradičních směrů léčby. Pro začátek by pomohlo uznání vybraných metod a povolení jejich aplikace ze strany oficiálního zdravotnictví.

Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK mají osobní zkušenost s bylinnou léčbou dvě třetiny Čechů, zatímco homeopatii vyzkoušelo asi 40 procent lidí a akupunkturu necelá třetina.

Lidí vyhledávajících jiné než konvenční metody léčby přitom celosvětově i v Česku přibývá. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je v Evropské unii využívá 100 milionů lidí. WHO už několik let vybízí členské státy, aby terapie jako akupunkturu, ajurvédu, bylinnou léčbu a homeopatii zahrnuly do oficiálních zdravotnických systémů a aby pacienti byli o možnostech jiné léčby informováni. Tyto metody jsou totiž častolevnější, šetrnější k pacientům a mnohdy i úspěšnější v prevenci a boji s civilizačními chorobami. Státy by podle WHO měly také zajistit standardizaci a bezpečnost alternativní léčby a zavést zde pravidla pro vzdělávání.


ZAHRANIČNÍ PRAXE
V Německu mohou jít pacienti k akreditovanému terapeutovi, kterých je v zemi 35 tisíc. Jejich činnost je regulována zákonem o léčitelích. Další možností je navštívit lékaře, který má povolení i vzdělání pro provádění přírodní a nekonvenční léčby. Mnohé postupy hradí pacientům plně nebo aspoň částečně zdravotní pojišťovny. Ve Švýcarsku tamní pojišťovny od roku 2012 proplácejí pět alternativních terapií: antroposofické lékařství, homeopatii, nervovou terapii, bylinnou terapii a tradiční čínskou medicínu. Tyto obory musí do roku 2017 prokázat účinnost a efektivitu léčby, aby úhrady ze strany pojišťoven pokračovaly.

Pomocný zdroj: ihned.cz


Zaujal vás článek?    

Názory a hodnocení

Atkin 23. 4. 2018
 

Už aby to bylo takto i u nás! Pokračujme v tom


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím