Antonín Hlavinka Antonín Hlavinka
hodnocení článku:
0 %


Co vše víme o konopí a rakovině?

10. 4. 2016

Užívání konopí v léčbě rakoviny je stále žhavější téma a současně probíhá hned několik výzkumů v této oblasti. Bohužel, přestože je již dostatek důkazů o léčebných vlastnostech léčebného konopí, tak vlády po celém světě hází masovému rozšíření klacky pod nohy. Hlavním důvodem jsou peníze, konopí si nemůžete pěstovat sami, ale musíte si ho koupit v lékárně za nesmyslné peníze, kdy vyjde dávka na měsíc i přes 30 tisíc Kč! Pokud si budete totéž konopí pěstovat doma, tak Vás to nestojí ani korunu a to se přece nechce. Lobisté zřejmě dobře sponzorují naše chamtivé zákonodárce...

Co vše víme o konopí a rakovině?

Lékařské konopí je prokazatelně bezpečnou a účinnou cestou při léčbě nežádoucích účinků chemoterapie jako je chronická bolest, nespavost, nechutenství. Studie na zvířatech ukázaly, že kanaboidy mohou zabránit rozvoji neuropatické bolesti, což je běžný vedlejší účinek chemoterapie. Pacientům v terminálním stádiu rakoviny konopí nabízí řadu výhod v oblasti paliativní péče na konci života.

Navíc dnes už dokážeme nastavit kombinace THC (tetrahydrocannabinol) a CBD (cannabidiol) v takovém poměru, že jsou léčebné účinky maximalizované a psychoaktivní účinky minimální.

Kromě úlevy od příznaků a zlepšení kvality života u pacientů s rakovinkou, konopí také prokázalo protirakovinné účinky u mnoha pokusných zvířat. Existuje také velké množství nepřímých důkazů, které naznačují, že lidská rakovina také reaguje na léčbu pomocí kanabinoidů. Několik pacientů hlásilo zpomalení nebo zastavení růstu nádorů, zatímco jiní zažili úplnou remisi agresivních nádorů při používání konopného extraktu.

K těmto účinkům je ovšem potřeba vyšší dávky, než je potřeba pro symptomatickou úlevu, často 200-2000mg kanabinoidů za den, což je ekvivalent 30-50 gramů sušených rostlin za týden. Při těchto vysokých dávkách musí znalý poskytovatel léčby sledovat vývoj, aby se zabránilo vedlejších účinků a interakcí s konvenční léčbou rakoviny. Přesto jsou vysoké dávky konopí mnohem bezpečnější než konvenční chemoterapie.

Lékárenské konopí se dnes prodává za 300,- za jeden gram. Aktuálně se sice mluví o českém původu, kde cena klesne na 100,- za gram, ale pokud bychom se dostali na intenzivní léčbu, tak se výdaje na léčbu pohybují stále kolem naprosto nesmyslných částek.

Zdroje a zajímavé odkazy v CZ i EN:

Obecně hodně zajímavé informace na www.konopijelek.cz

http://www.konopijelek.cz/pdf/Hanus_Cannafest_2015.pdf

http://www.konopijelek.cz/ko/pdf/Cannabis_is_The_Cure.pdf

http://drugpolicy.org/sites/default/files/Cannabis_and_Cancer_ARblog_081115.pdf

Kander, J. “Cannabis for the Treatment of Cancer: The Anticancer Activity of Phytocannabinoids and Endocannabinoids” 2015.

Gardner, F. “Doctors stress need to document anti-cancer effects of Cannabis 'oil'.” O'Shaughnessy's: The Journal of Cannabis in Clinical Practice.


Zaujal vás článek?    

Názory a hodnocení

Nikdo nehodnotil, buď první, kdo se podělí o své zkušenosti!


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím