Číst v člověku jako v knize

16. 2. 2018

První, co je potřeba říct na úvod, abyste dobře porozuměli rozboru níže, je trošku teorie, fakt jen trošičku. A to o Jin/Jangu, o pěti prvcích a co je iťing (Yi Jing). Pokud vás to nezajímá, tak můžete kouknout rovnou níže na rozbor a popis, ale o dost přijdete :-)

Číst v člověku jako v knize

Článek navazuje na tento můj blog o často zbytečných útrapách lidského pokolení...

 

Jin = ženský princip, voda, kov, země, vše, co je uvnitř, chlad, zima, pomalé pohyby, pasivita, klid, rozvaha, struktura...

Jang = opak Jinu, oheň, dřevo, vzduch, nebesa, slunce, povrch, aktivita, léto, jaro, rychlost, teplo, chaos...

5 prvků = dřevo, oheň, země, kov, voda. Důležitá je jejich vzájemná vazba, působení, ovlivňování, ať pozitivní, nebo negativní. Musí být v rovnováze jak ve vesmíru, v přírodě, tak i v těle. Představují 5 základních orgánů v těle: dřevo = játra, oheň = srdce, země = slezina/slinivka, kov = plíce, voda = ledviny. Každý tento prvek představuje nějaké unikátní působení a vlastnost v těle, a to jak na fyzické, tak na psychické úrovni!

Kombinace toho všeho nás dělá téměř unikátními bytostmi s unikátními vlastnostmi. Dále nám prvky říkají, zda má člověk mnoho životních cest k cíli, nebo naopak jednu cestu, ale k více životním cílům, což je často osvobozující, když to víme.

Do toho všeho ještě působí 3 hlavní herci, kteří míchají kartami, a to jsou čas, prostor a člověk. O divadle, ve kterém hrají tito herci pojednává, mimo jiné, nejstarší orákulum na světě a tím je kniha proměn neboli iťing. Ale to už jiná vesnice, to už jinde jsme :-)


A nyní na konkrétním příkladu.

paní Jana
datum narození 12.6.1979 v 6:00

 

První dojem

První je potřeba říct, jaká je paní Jana na první a druhý pohled. Neskutečně energická osobnost, fyzicky neskutečně "nabušená" a hyperaktivní a to i její verbální projevy. První, co vás napadne, tak je slovo torpédo :-). Je potřeba si všímat projevu, stavby těla, barvy kůže, stavu vlasů, zubů, pohybu apd., z toho vyvodíme základní konstituci, která nám už dává tušit, co takový člověk dělá rád, co rád jí, jak bude reagovat na různé situace a jaké jídlo jí bude dělat dobře a které nikoliv.

 

Další, čeho se dá na druhý pohled (z rozhovoru) všimnout, tak je zdravotní anamnéza a psychické rozpoložení, tedy které orgány nejsou zcela ve formě a jaké to může mít projevy v každodenním životě. U paní Jany je vše základní relativně v pořádku, což nám napovídá, že neuhýbá ze své životní cesty. Určitě na tom bude mít velkou roli její obrovská vášeň pro fitness a obecně pro pohyb a tedy i relativně zdravý životní styl. Což nemusí platit pro každého!

 

A nyní co o ní říká stvořitel a jeho moudrost vepsaná do dávných knih a tabulek...

5 prvků a Jin/Jang

Počet každého z prvků tvořící její osobnost/osobu.

Dřevo (jang) = 2
Oheň (jang) = 3
Země (jin/jang) = 1
Kov (jin) = 0
Voda (jin) = 0

Na první pohled je vám asi jasné, co o této osobě vypovídají prvky, o kterých jsme ve zkratce výše něco napsali. Jako zadnice na hrnec :-). 2 dřeva a 3 ohně je prostě síla, věřte mi. K tomu si přidejte, že dřevo rodí oheň, tedy ještě přidává polena do ohně a živí ho!

 

Domácí zvířátka

Další, co nám hodně řekne o charakteru paní Jany je zodiak, tedy ten pravý čínský horoskop, který obsahuje pro každou osobu celkem 4 zvířata a z toho jednoho vládce. (základních zvířat je 12, vládců je 28!) Když vám někdo řekne, že dle čínského horoskopu jste třeba Vepř, nebo Pes, tak má pravdu, malinkou, jen asi z deseti procent! :-) Každé zvíře náleží nějakému prvku a opět podobně jako v teorii 5ti prvků mají mezi sebou vazbu a vzájemně se ovlivňují a projevují se v osobnosti člověka. Navíc je důležité, které zvíře je, na jaké úrovni. Tyto úrovně představují ve zkratce, duši, inteligenci, mentální a fyzické projevy, tělo... Paní Jana to má takto:

Vládce = Liška (Dřevo)
Koza (Oheň)
Kůň (Oheň)
Zajíc (Dřevo)

Zvířata si můžete představit přesně taková jaká je znáte a tím si přiblížíte charakteristiku osobnosti. Tedy ve zkratce se říká, chytrý jako liška, taky to znamená obětování se pro děti, důraz na "noru", ale je to šelma a lovec. Koza = umíněná, vybíravá, tvrdohlavá, kůň = miluje pohyb, volnost, nebo alespoň pocit volnosti, divokost, představte si mustanga ve své jeho parádě! A nakonec zajíc = obrovský smysl pro domov, nora, hbitost, ostražitost a je tak trochu promiskuitní se zvýšeným libidem :) navíc na 6té úrovni, která je fyzická. A je to opravdu tak i v případě paní Jany :-).

Projev zvířat pak bude záviset na počtu prvků a jejich působení, dle toho poznáme, které zvíře se bude jak projevovat a také kdy. Opravdu velmi zajímavá alchymie, že? Ale také výborný nástroj k pochopení sebe sama, vlastní osobnosti!


Zdraví na prvním místě

V neposlední řadě nám rozbor říká, s jakými zdravotními zátěžemi jsme na tento svět přišli, co budou naše celoživotní témata a musíme k tomu takto přistupovat, jinak se mohou zátěže prohlubovat.

Paní Jana má v nadbytku žaludek a ledviny, tedy tyto orgány jsou od narození nějakým způsobem oslabené a Jana se s tím musí naučit žít. Nadbytek znamená, že budou mít sklony k přeplněnosti, k nadměrné funkci a bude potřeba je mírnit. Například u žaludku to může znamenat přílišnou kyselost a sklony k pálení žáhy, či zápachu z úst, ale kdo zná principy TČM, tak ví, že žaludek lze hezky kontrolovat přes játra, která je potřeba často hasit.

Ledviny jsou nedostatkovým zbožím a v tomto smyslu přeplnění je míněno relativní nadbytek Jang vůči Jin, což může mít za následek potřeby excesivní sexuální aktivity (vzpomínáte na toho zajíce? :-).

Dále nám tabulky odhalí i pohled do budoucnosti a říkají nám, na jaké orgány si musíme dát, v jaké životní etapě, pozor!

 

Životní cesta, aneb TAO

Abychom člověka přečetli opravdu jako knihu, tak si nakonec pomůžeme knihou knih, což je v tomto kontextu, jak už víme, I-ťing. V něm je pomocí jin-jangových čar (ne čáry-máry) popsán celý vesmír! Čáry tvoří digramy, trigramy a nakonec nejdůležitější hexagramy. Poskládáním všech prvků, zvířat dostaneme pro každého jedince jeho vlastní Hexagram, který určuje v hlavních uzlech jeho životní cestu od kolébky do hrobu.

V tomto případě má paní Jana jako životní hexagram číslo 46 = stoupání. Ten nám ve zkratce říká, že pro dosažení velkých životních cílů bude potřeba mnohé obětovat. A nebude potřeba jen tvrdé práce, musíme udělat značně významné kroky. Na cestě budeme potřebovat i pomoc druhých, ale výsledek bude stát opravdu za to. Hlavně být věrni svým cílům. Takže celý život paní Jany se bude pohybovat kolem neustálého vývoje, posunování se v tom, co dělá a pokud bude pracovitá a vytrvalá, tak sklidí sladké plody svého snažení, tím bude její život naplněn a ona šťastná. Naopak stagnace bude v pro ni vyloženě utrpení a bude chřadnout na těle i na duši. Takto spokojený člověk je pak velmi důležitý a přínosný pro celou společnost.

Pak jsou ještě rozebrány detailněji jednotlivé životní etapy na této cestě, ale zde nebudeme zacházet do detailů.
 

A závěrem

Tohle všechno nám říká odkud člověk došel tam, kde nyní je a kde by měl být. Pokud tohle konfrontujeme s jeho aktuálním duševním a zdravotním rozpoložením na základě klasického vyšetření podle tradiční čínské medicíny (TČM), tak jsme schopni ho nasměrovat na jeho původní cestu, která mu byla dána při narození. Člověk si ušetří mnoho životních útrap a prožije ten svůj jedinečný život v naplnění.

Pokud byste měli o takovou analýzu zájem, tak napište na info@znamyterapeut.cz.

Antonín Hlavinka za portál znamyterapeut.cz


Zaujal vás článek?    


Související metody
  Zpět na seznam článků

Názory a hodnocení

Petr P. 21. 3. 2018
 

Lily 17. 2. 2018
 

Jako zajímavé, ale my nejsme v číně...

Ing. Antonín Hlavinka 18. 2. 2018

Nejsme, ale jejich moudrost je nejvíce dochovaná. Navíc tabulky se přepočítávají na naše pásmo, takže není určitě problém ani toto.

A jak je známo, tak vždy byli o krok až několik kroků před celým světem...


velmi dobré


dobré


neutrální


slabé


velmi slabé


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím